Jak czyścić torebki skórzane?

Chcesz, aby Twoja torebka przez długi czas wyglądała jak nowa? Torebki skórzane, podobnie jak cała galanteria, wymagają odpowiedniego traktowania oraz regularnej pielęgnacji. Sprawdź, jak czyścić torebki skórzane i w jaki sposób prawidłowo o nie dbać.

Czego możesz używać do czyszczenia skórzanych powierzchni?

Zanim zaczniesz czyścić swoją skórzaną torebkę, najpierw musisz dowiedzieć się, jakich produktów możesz używać – tak aby nie uszkodzić jej powierzchni. Istnieje wiele specjalistycznych i bezpiecznych preparatów przeznaczonych do czyszczenia skóry, pośród których można znaleźć: suche pianki, mleczka do pielęgnacji, żele czyszczące czy środki do konserwacji. Kiedy zamierzasz wyczyścić swoje torebki skórzane, możesz użyć do tego celu również takich rzeczy jak: delikatne ściereczki, płatki kosmetyczne, patyczki higieniczne, bawełniane szmatki oraz bezalkoholowe chusteczki nawilżone. Pod żadnym pozorem nie wolno jednak używać: mydła, płynu do mycia naczyń, domowych detergentów i spirytusu.

Dostosuj sposób czyszczenia do materiału torebki

Kiedy planujesz czyszczenie torebki, to musisz wiedzieć jak rodzaj skóry został użyty do jej wykonania – w ten sposób unikniesz ewentualnych uszkodzeń. Jak czyścić torebki skórzane ze skóry: licowej, wężowej, lakierowanej i zamszowej?

  • Torebki ze skóry licowej – są bardzo trwałe i starannie wykonane, a ponadto bardzo miłe w dotyku i gładkie. Do ich czyszczenia najlepiej sprawdzi się użycie dedykowanych preparatów, które pomogą w usunięciu brudu oraz resztek impregnatu, ponieważ tego typu torby z reguły pokrywane są substancją zabezpieczającą. Na opakowaniach produktów do czyszczenia znajduje się dokładna instrukcja informująca o tym, w jaki sposób należy użyć danego preparatu. Jeżeli dodatkowo chcesz zabezpieczyć swoją torebkę, po jej wyczyszczeniu ponownie zastosuj impregnat.
  • Torebki ze skóry wężowej – bez wątpienia są bardzo wyjątkowe i ozdobne, jednak potrzebują także odpowiedniego czyszczenia. Tego typu torebki skórzane bywają bardzo delikatne, dlatego musisz wyposażyć się w takie produkty jak: pasta do skór gadzich oraz olejek rycynowy lub gliceryna. Przy pomocy pasty będziesz w stanie zadbać o swoją torebkę i nadać jej nowy blask, natomiast tłuste produkty pozwolą zabezpieczyć ją przed działaniem promieniowania UV i niesprzyjających czynników atmosferycznych. Dzięki tym działaniom skóra będzie trwalsza i dużo odporniejsza.
  • Torebki ze skóry lakierowanej – są nieprzemijającym hitem, który ciągle króluje zarówno na wybiegach, jak i na ulicach w wielu miastach na świecie. Posiadanie takiego dodatku z pewnością wiąże się z dużym zadowoleniem, ale także z koniecznością jego odpowiedniego czyszczenia i pielęgnacji. Tego typu torebek nie trzeba w żaden sposób natłuszczać, ponieważ lakier pozwala im na zachowanie wszystkich właściwości, jednak konieczne jest ich czyszczenie. Możesz zrobić to z łatwością przy użyciu produktów, które posiadasz w swoim domu. Do wyczyszczenia lakierowanej torebki skórzanej wystarczą Ci takie rzeczy  jak: sok z cytryny, wazelina, woda z octem lub gumka do ścierania. Jeżeli chcesz zadbać o swoją torebkę jeszcze lepiej, pamiętaj o odpowiednim jej przechowywaniu.
  • Torebki ze skóry zamszowej – podobnie jak ich poprzedniczki, te torebki również cieszą się nieprzemijającą sławą. Torebki wykonane z tej skóry nie są tak przyjemne w dotyku jak te ze skóry licowej czy wężowej, a ich charakterystyczną cechą jest meszek znajdujący się na powierzchni. Dodatki zamszowe zdecydowanie potrzebują najwięcej uwagi i regularnej pielęgnacji, dlatego wiele kobiet rezygnuje z ich zakupu i wybiera materiały łatwiejsze do utrzymania w czystości. O zamsz należy dbać przede wszystkim systematycznie, oznacza to, że wszelkie zabrudzenia należy usuwać, gdy są jeszcze świeże. Dlaczego należy tak robić? Ponieważ, gdyż zamsz wchłonie substancję, która się na nim znalazła, powstają na nim nieetycznie zacieki i plamy. Jeżeli chcesz wyczyścić zamsz przy pomocy domowego sposobu, to możesz użyć skórki od chleba – używając jej jak gumki do ścierania.

Podobne wpisy