beton

Jak samemu zrobić betonową wylewkę?

Wylewka betonowa, często określana również szlichtą lub jastrychem, to nic innego jak betonowy podkład pod płytki podłogowe, panele czy deski. Aby uniknąć problemów przy montażu podłogi, pękania cementowej wylewki i innych problemów z nią związanych, trzeba wykonać ją w odpowiedni sposób. Oczywiście zawsze można zlecić wykonanie takiej wylewki, ale znacząco podnosi to koszty remontu. Wylewkę można też wykonać samodzielnie. Jak to zrobić?

Czy wylewka z gotowej mieszanki cementowej to dobry wybór?

W wielu sklepach są do kupienia gotowe wylewki w workach. Proporcje betonu na wylewkę są w takim produkcie właściwe i nie trzeba dodawać do mieszaniny ani cementu, ani piasku. Dodaje się do nich odpowiednią – podaną w instrukcji – ilość wody, tworząc mieszankę cementową, gotową do wylania na podłogę. Koszt zakupu takiej gotowej wylewki jest jednak większy niż koszt wykonania jej we własnym zakresie z właściwych ilości cementu, piasku, żwiru i wody. Przygotowując samodzielnie wylewkę, trzeba pamiętać, że jej składniki muszą być dokładnie wymieszane, aby wylewka betonowa w każdym miejscu była tak samo mocna. Przygotowaną wylewa się na miejsce, w którym ma powstać podłoga, oczywiście używając listew prowadzących. Muszą być one tak zamontowane, by zaprawa betonowa wlewana pomiędzy nie była odpowiedniej grubości. Po wylaniu zaprawy cementowej pomiędzy listwy prowadzące, na końcu wszystko się zaciera, dzięki czemu zewnętrzna warstwa wylewki będzie idealnie równa. Jest to niezmiernie istotne, szczególnie przy późniejszym montażu podłogi z desek czy paneli.

Jaka grubość wylewki jest odpowiednia?

Zaleca się, by wylewka miała grubość około 6-8 centymetrów. Jeszcze lepiej, jeśli jest o 1-2 centymetry grubsza. W niektórych przypadkach nie ma możliwości zrobienia tak grubej wylewki. Można wylać cieńszą, ale w tej sytuacji wskazane jest użycie siatki zbrojącej lub prętów. Jest to niezbędne, by zminimalizować ryzyko pękania powierzchni wylewki z powodu naprężenia. Warto też pamiętać o jednym. Aby wylewka nie pękała, podczas jej wysychania należy polewać ją wodą. Taka czynność powinna być wykonywana regularnie przez nawet 10 dni. Jeśli temperatura powietrza jest wysoka, polewanie wylewki wodą trzeba wykonywać przez kilka dni dłużej. Przy cienkiej warstwie proporcje betonu na wylewkę powinny być inne. Wskazane jest dodanie większej ilości cementu.

Ile cementu i żwiru użyć na wylewkę?

Wylewka betonowa przygotowywana samodzielnie musi zawierać właściwą ilość cementu i piasku. Przyjmuje się, że najodpowiedniejsza proporcja to 1:3. Sucha mieszanka powinna zawierać jedną porcję cementu portlandzkiego na trzy porcie piasku lub żwiru. Można też użyć i piasek i żwir. W takiej sytuacji piasek i żwir również może być w proporcji 1:3. Zbyt grube kruszywo nie jest jednak polecane, może bowiem utrudnić uzyskanie idealnie równej warstwy wylewki. Ważne jest też wykonanie dylatacji pomiędzy ścianami a warstwą wylewki. Najczęściej stosuje się do tego specjalne pianki. Dylatacja zminimalizuje ryzyko pękania powierzchni betonowej.

 

Podobne wpisy