Języki przyszłości — jakich języków warto się uczyć?

Dla większości ludzi, którzy chcą uczyć się obcego języka, to właśnie angielski jest numerem jeden. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ jest to najpowszechniejszy język na świecie, służy m.in. do komunikacji w międzynarodowym biznesie, świecie pracy, nauki, turystyki, kultury i wielu innych dziedzinach życia. Obecnie posługuje się nim około 1,5 miliarda ludzi (a kolejny miliard uczęszcza na zajęcia), dlatego można powiedzieć, że angielski jest językiem świata. Ale oprócz angielskiego, który stanowi w obecnych czasach podstawę w ubieganiu się o pracę, jakie inne języki są przyszłościowe i mogą sprawić, że staniemy się atrakcyjniejsi oraz oryginalniejsi na rynku?

Oto pięć przyszłościowych języków, które mogą pomóc Ci w życiu i w pracy:

  1. Chiński mandaryński

Chiny, największa gospodarka świata od zeszłego roku, są głównym partnerem handlowym dla większości krajów świata. Znaczenie Chin na froncie dyplomatycznym i handlowym wzrosło w postępie geometrycznym. Oprócz gigantycznego potencjału przemysłowego ogromna liczba ludności sprawiła, że kraj ten staje się coraz ważniejszym nabywcą towarów importowanych z całego świata, a jego decyzje zakupowe czynią go interesariuszem zmian, zwłaszcza w takich dziedzinach jak zielona energia. Jeśli chcesz pracować w Azji, nauka chińskiego da Ci więcej możliwości i pozwoli Ci rozmawiać z prawie jedną na sześć osób na świecie (około miliarda rodzimych użytkowników!) w ich języku. Pamiętaj: pomimo niewiarygodnie skomplikowanej wymowy, chiński mandaryński ma stosunkowo prostą strukturę gramatyczną i nie ma koniugacji czasowników ani rozróżnienia między płcią i liczbą — jest to zaleta dla każdego uczącego się tego języka!

  1. Niemiecki

Niemiecki — będący językiem urzędowym również w Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu i Liechtensteinie — jest najczęściej używanym językiem w Europie, a 18% Europejczyków posługuje się nim jako językiem ojczystym. Oczywiste jest, że Niemcy są potęgą w gospodarce europejskiej i głównym eksporterem, od farmaceutyków po pojazdy. Możliwości biznesowe dla międzynarodowych koncernów przekładają się na ogromny wzrost liczby lekcji języków obcych: niemiecki jest nauczany w wielu szkołach średnich na całym świecie, a kurs języka niemieckiego można znaleźć praktycznie w każdym miejscu. Niemcy są również jednymi z najbardziej zapalonych turystów na świecie. Biorąc pod uwagę ich wysokie dochody i dużą ilość dni urlopowych, nic dziwnego, że Niemcy są takimi globtroterami, a ich pieniądze trafiają bezpośrednio do zagranicznego przemysłu turystycznego, co jest zaletą, z której mogą korzystać osoby niemieckojęzyczne na całym świecie. Potrzebujesz więcej powodów? Niemieckojęzyczna Szwajcaria ma jeden z najlepszych standardów życia na świecie.

  1. Francuski

Francuski nigdy nie jest lekceważony, pozostaje ważną opcją dla studentów uczących się języków jako elementu strategicznego. Francja jest jednym z centrów turystycznych w Europie, co sprawia, że jest to dobry wybór dla przewodników turystycznych, menedżerów hoteli i innych pracowników turystyki. Dla osób studiujących politologię lub zainteresowanych pracą w dyplomacji znajomość francuskiego — jednego z oficjalnych języków m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i sądownictwa międzynarodowego — jest niewątpliwą zaletą. Ponadto, duża część Afryki Subsaharyjskiej jest francuskojęzyczna, co sprawia, że międzynarodowe możliwości dla osób posługujących się językiem francuskim są jeszcze liczniejsze. Znasz już angielski lub hiszpański? Ze względu na podobieństwa między tymi parami językowymi, nauka francuskiego będzie o wiele łatwiejsza.

  1. Hiszpański

Chociaż nauka hiszpańskiego nie pomoże Ci wyróżnić się w Stanach Zjednoczonych (gdzie posługuje się nim 12% ludzi), nie należy go wykluczać jako drugiego języka. Język hiszpański jest językiem urzędowym w 21 krajach i ma tak wielu rodzimych użytkowników, że jest drugim najczęściej używanym językiem na świecie, po chińskim. Jest to również jeden z oficjalnych języków ONZ, UE, Światowej Organizacji Handlu oraz Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu i nie powinno go zabraknąć w CV przyszłych dyplomatów, polityków, pracowników służb imigracyjnych, podróżniczych czy turystycznych. Oprócz tego, że hiszpański znacznie ułatwia podróżowanie po Ameryce Środkowej i Południowej, hiszpański jest również językiem bardzo przydatnym w Europie, ponieważ wielu Europejczyków posługuje się nim jako drugim lub trzecim językiem.

 

Podobne wpisy