Kluby literackie

Koniec książek?

Czytelnictwo od wielu lat przeżywa głęboką zapaść. Badania wskazują, że ponad połowa Polaków w ciągu roku nie przeczytała ani jednej książki. Ponad dwadzieścia procent, kolejnych osób, przeczytało nie więcej niż trzy pozycje. Wyniki, które porażają, jeśli uwzględni się, że w liczbie osób, które jeszcze czytają jest ogromna rzesza uczniów szkół, zobowiązanych do zapoznania się z lekturami.

Jednakże jest też druga strona. Regularnie w salonach wydawniczych pojawiają się nowości. Powstają nowe wydawnictwa. Rozkwita również selfpublishing. Coraz więcej osób decyduje się na wydanie, albo za pośrednictwem wydawnictw internetowych, albo samodzielnie w formie e-booków, swoich prac. Same e-booki również doskonale się sprzedają. Wpływ na to ma dynamiczny rozwój urządzeń elektronicznych (na przykład firmy Kindle) umożliwiających wygodne czytanie książek elektronicznych. Na rynku pojawia się też coraz więcej platform oferujących książki w formacie audio. Spoglądając na zagadnienie od tej strony, można dojść do wniosku, że jednak literatura nie jest w tak złej kondycji jak można by się tego spodziewać po wynikach badań. Możliwe, że książka w formie papierowej staje się medium niszowym, zastępowanym przez nowe formy, bardziej przemawiające do młodego pokolenia.

Spotkania przy kawie

O przedwcześnie stwierdzonej śmierci literatury i czytelnictwa dobitnie świadczą licznie występujące kluby literackie. Zrzeszają one grupy osób, dla których literatura stanowi ciekawą alternatywę dla mediów społecznościowych. A nawet więcej. Jest formą rozrywki, pracy, fascynacją. Często biblioteki publiczne w mniejszych i większych miejscowościach, instytucje kultury i pożytku publicznego, gromadzą osoby, które znajdują przyjemność w obcowaniu z literaturą. Zrzeszają one osoby o różnym statusie społecznym, w różnym wieku. Łączy ich przekonanie, że literatura, w każdym jej przejawie jest fascynująca. W określonym czasie chętni spotykają się, aby przy kawie, herbacie podyskutować o najnowszych trendach wydawniczych, podzielić się ciekawą książką przeczytaną w trakcie weekendu. Wiele z tych osób zyskuje przestrzeń, aby zaprezentować swoje próby literackie, ukazać szerszemu gronu swoje powieści lub wiersze. Poddać je ocenie osób, które mają szacunek dla słowa pisanego.

Spotkanie z ciekawym człowiekiem

Istotnym elementem funkcjonowania klubów, jest udział w szeroko rozumianych imprezach kulturalnych we własnej miejscowości. Niezapomnianym przeżyciem są organizowane wieczory literackie, na które zapraszani są autorzy książek. Nie tylko bestsellerowych pozycji, ale też mniej znani. Dla wielu osób stwarza to okazję do bezpośredniego kontaktu z osobą, którą do tej pory znało się jedynie przez pryzmat jej dzieł. Zadania pytań, rozwiania wątpliwości, które pojawiły się podczas lektury książek. Jest to też możliwość rozmowy z kimś kto odniósł sukces, poznania jego drogi. Dla początkujących autorów bezcenne jest wysłuchanie rad osób, które być może nie tak dawno debiutowały. Bo kluby literackie organizują również konkursy literackie, pozwalając młodym twórcom na pokazanie swoich prac szerszej publiczności. Niejednokrotnie nagrodzone, wyróżnione prace publikowane są w lokalnej prasie. Jest to pierwszy krok w kierunku nowej literackiej kariery.

Podobne wpisy