Na czym polega druk cyfrowy?

Firmy poligraficzne stosują różne technologie. Jedną z najpopularniejszych jest druk cyfrowy. Wykorzystywany jest do produkcji takich materiałów, jak plakaty, ulotki, banery czy roll-upy. Dziś to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych technologii druku. Nie może zatem dziwić, że cieszy się tak dużą popularnością wśród klientów drukarni i firm poligraficznych. Na czym druk cyfrowy polega i jakie ma zastosowanie? To powinien wiedzieć każdy, kto planuje zlecenie różnego rodzaju materiałów reklamowych.

Co to druk cyfrowy?

Druk cyfrowy cieszy się dziś bardzo dużą popularnością. Najczęściej stosowany jest przy produkcji małoformatowych materiałów reklamowych. Wymienić można tu choćby wizytówki, etykiety czy broszury reklamowe. Do druku cyfrowego wykorzystuje się maszyny, które pracują w technologii elektrofotograficznej. Wykorzystują one specjalny, naładowany elektrostatycznie cylinder, który pokryty jest światłoczułą warstwą. Cylinder naświetlany jest wiązką laserową. W ten sposób tworzy się obraz utajony, który nanosi się na papier lub inny nośnik za pomocą tonera, a następnie zespala termicznie. Są to maszyny, które cechuje wysoka wydajność pozwalająca na utrwalanie obrazu w bardzo dobrej jakości na różnych nośnikach o różnej gramaturze.

Zalety druku cyfrowego

Ogromną zaletą druku cyfrowego jest jego szybkość. Etap przedprodukcyjny nie wymaga żadnych skomplikowanych przygotowań. Dzięki temu trwa bardzo krótko. Podobnie jest w przypadku samego etapu produkcyjnego. Druk cyfrowy umożliwia zadrukowanie nawet kilkudziesięciu stron formatu A4 w minutę. Dlatego też jest on najczęściej wykorzystywany przy realizacji zleceń niskonakładowych. Czas wykonania będzie bardzo krótki. Większość może być realizowana w zaledwie kilka godzin. Oczywiście jest to możliwe tylko wówczas, kiedy drukarnia korzysta z nowoczesnych i wysokiej jakości maszyn drukarskich. Przykładem takiej firmy poligraficznej jest https://b3project.store/, która oferuje swoim klientom bardzo krótkie terminy realizacji zleceń w zakresie druku cyfrowego. Zaletą jest możliwość produkcji wysokiej jakości materiałów przy niskich kosztach. Dotyczy to zarówno wydruków czarno-białych, jak i kolorowych. Co równie ważne, można je od razu poddawać obróbce introligatorskiej. Wynika to z tego, że nie potrzebują one dodatkowego czasu na wyschnięcie. Wymieniając zalety druku cyfrowego, nie można zapomnieć o tym, że umożliwia on personalizację pojedynczych egzemplarzy. Oznacza to możliwość umieszczenia na każdym egzemplarzu indywidualnych informacji. Z tego też powodu druk cyfrowy często stosowany jest w przypadku druku etykiet.

Zastosowanie druku cyfrowego

Druk cyfrowy najczęściej wykorzystywany jest do druku różnego rodzaju materiałów reklamowych przy niskich nakładach. Najczęściej są to wizytówki, ulotki, plakaty, katalogi czy broszury. Technologia druku cyfrowego polecana jest zatem tym firmom, które mają zapotrzebowanie na różne materiały reklamowe, ale nie w dużych ilościach. Często korzysta się przy produkcji materiałów na konferencje czy eventy. Warto jednak podkreślić, że technologia ta może być wykorzystywana nie tylko do druku standardowych materiałów reklamowych. Z powodzeniem można także wykorzystać do druku książek i czasopism. Ich nakład nie powinien być jednak zbyt duży.

Druk cyfrowy a druk offsetowy

Oprócz druku cyfrowego firmy poligraficzne oferują także druk offsetowy. Warto znać różnice między tymi technologiami. W przeciwieństwie do obecnie omawianego druk offsetowy wykorzystywany jest przede wszystkim przy produkcjach wysokonakładowych. Chcąc zlecić wydruk materiałów reklamowych w niskich nakładach, wybór druku offsetowego nie będzie dobrym rozwiązaniem. Proces przygotowania w takim przypadku będzie wiązał się ze sporymi kosztami. Dodatkowo nie daje możliwości personalizacji pojedynczych egzemplarzy. Wydruk wizytówek dla kilku osób czy indywidualnych zaproszeń opłacalny i możliwy jest tylko w przypadku druku cyfrowego.

 

Back To Top