Rodzaje paneli dekoracyjnych na ścianę

Wybierając panele dekoracyjne na ścianę, kierujemy się często ich wzorem i kolorystyką – nic w tym dziwnego, w wielu przypadkach to właśnie te parametry mają kluczowe znaczenie dla stylu pomieszczenia, w jakim zostaną zamontowane. Ten trend dekoracyjny zyskał swoją popularność w latach 80. i 90., wraca do łask w odświeżonej formie, oferując zupełnie nowe wnętrzarskie możliwości. Bogactwo dostępnych na rynku rozwiązań potrafi jednak przyprawić o zawrót głowy – jak więc wybrać panele, które nie tylko będą doskonale prezentować się we wnętrzu, ale staną się także trwałą i łatwą w utrzymaniu w czystości dekoracją? Oto kilka inspiracji!

Panele ścienne cieszą się dużą popularnością nie tylko ze względu na różnorodne wzornictwo, ale także wysoką funkcjonalność. Z ich pomocą możliwa jest szybka odmiana wnętrza. Co więcej, panel dekoracyjny na ścianę może okazać się doskonałym rozwiązaniem także wówczas, gdy chcemy zatuszować mankamenty powstałe w wyniku błędów remontowych czy ukryć ubytki na powierzchni sufitu lub ściany. Choć panele tego typu nadal pozostają jednymi z najbardziej popularnych inspiracji designerskich, bogata stylistyka i różnorodność materiałów, z jakich mogą być wykonane, sprawia, że tworzone z ich udziałem wnętrza zyskują unikalny charakter. Na jakie rodzaje paneli warto zwrócić uwagę?

Panele drewniane i wykonane z materiałów drewnopochodnych

Drewniane panele to chętnie wykorzystywany i niezwykle stylowy element wystroju wnętrz. Tego rodzaju rozwiązanie doskonale odnajduje się we wnętrzach rustykalnych, gdzie panele zostaną zamontowane w formie kompozycji złożonej z kilku elementów. Wbrew pozorom paleta kolorystyczna jest dość szeroka – od jasnej brzozy, klonu czy jesionu, przez ciemniejszy orzech, po aranżacje wykonane z drewna egzotycznego. Ciekawym pomysłem może okazać się także pojedynczy panel dekoracyjny – kontrastując z kolorem ściany, stanie się unikalną dekoracją także i nowoczesnego wnętrza.

Alternatywą dla dekoracji drewnianych mogą być te wykonane z materiałów drewnopochodnych – najczęściej MDF. Odpowiednie przygotowanie sprawia, że nie wymagają one dodatkowej konserwacji, a ponadto łatwo utrzymać je w czystości. Taki panel dekoracyjny na ścianę może również pełnić rolę izolacji cieplnej i akustycznej. Warto jednak mieć na uwadze właściwości drewna i nie narażać go na działanie wilgoci – takie dekoracje będą rozwiązaniem dla korytarzy, salonów, pokojów dziecięcych czy gabinetów.

Gips i beton jako dekoracja

Alternatywą dla paneli drewnianych, które z uwagi na swoją kolorystykę, jak i fakturę często są w stanie optycznie ocieplić wnętrze, będą panele wykonane z gipsu czy betonu architektonicznego lub materiałów imitujących swoją fakturą cegłę. Dekoracje te chętnie wykorzystywane są w nowoczesnych, minimalistycznych czy industrialnych pomieszczeniach. Z uwagi na unikalną fakturę, odpowiednio wyeksponowany panel dekoracyjny na ścianę wykonany gipsu czy betonu może stać się kunsztowną ozdobą salonu czy gabinetu, którą docenią nie tylko wielbiciele surowych wnętrz.

Rozwiązania do kuchni łazienki – PCV i szkło

Co w przypadku pomieszczeń narażonych na częste działanie wilgoci? Tutaj propozycją mogą być rozwiązania wykonane z polimeryzowanego chlorku winylu, szerzej znanego jako PCV. Jego zaletą jest przede wszystkim odpowiednia faktura, z której niezwykle łatwo będzie usunąć zanieczyszczenia powstałe np. podczas gotowania. Taki panel dekoracyjny na ścianie w kuchni lub łazience może nadać jej zupełnie unikalny charakter, ponieważ wachlarz kolorów i wzorów, jaki oferuje dostępny na rynku asortyment, jest bardzo szeroki.

W kontrze do paneli wykonanych z PCV są modele szklane – one także doskonale wpiszą się w warunki panujące w pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je w nowoczesnym salonie. Szklany panel dekoracyjny na ścianę wykonany z hartowanego szkła to designerska propozycja, która znalazła swoje zastosowanie i zyskuje popularność również w przestrzeni publicznej.

Wybierając panele, które staną się dekoracja ściany, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów – wbrew pozorom stylistyka wnętrza to tylko jeden z nich. Nie bez znaczenia jest również materiał, z jakiego zostały wykonane same panele, czy charakter pomieszczenia, w jakim zostaną zamontowane. Analizując własne oczekiwania i preferencje, bez trudu jednak w dobie dzisiejszych możliwości znajdziemy takie rozwiązanie, które stanie się doskonałym dopełnieniem pomieszczenia.

Back To Top