woda gazowana

Jak zrobić wodę gazowaną?

Gazowana woda jest ciekawsza do picia niż taka zwykła. Ponadto bąbelki gazu dobrze wpływają na procesy trawienne. Taki płyn świetnie gasi pragnienie, a osoby głodne czy na diecie mogą ”oszukać” żołądek, zapewniając uczucie sytości za pomocą gazowanego napoju.

Jak zrobić wodę gazowaną?

Woda gazowana to najzwyklejsza woda nasycona dwutlenkiem węgla. W zależności od stopnia nasycenia dzieli się ją na lekko, średnio lub mocno gazowaną. Co ważne, nie trzeba nosić ciężkich butelek wypełnionych płynem, by móc go pić w domowym zaciszu. Istnieje kilka sposób, by za pomocą drobnych inwestycji oszczędzić zarówno czas spędzony w sklepie, zdrowie, gdyż nie trzeba wnosić ciężkich zgrzewek do domu, jak i pieniądze.

Syfon to najtańszy i najmniej wydajny sposób uzyskania wody gazowanej. Jest to proste urządzenie wyglądem przypominające butelkę, które pozwala przygotować około jednego litra płynu nasyconego dwutlenkiem węgla. Wystarczy wlać do niego zwykłą wodę, skierować w kierunku szklanki i nacisnąć zawór. W ten sposób w kubku pojawi się gazowana ciecz.

O wiele wydajniejszym sposobem jest saturator. Za pomocą jednego naboju można przygotować nawet 60 litrów. To urządzenie stanowi łatwy w obsłudze gadżet, który przyozdobi każdą kuchnię.

Natomiast najdroższym i potrzebującym najwięcej miejsca sposobem na uzyskanie napoju z bąbelkami jest dystrybutor wody gazowanej. Aby poprawnie działać, musi zostać podłączony do wody, być regularnie czyszczony i serwisowany, by nie rozwijały się w nim bakterie czy grzyby. Jest więc to sposób uzyskiwania wody gazowanej przeznaczony raczej dla firm, aniżeli mieszkań bądź domów. Jeśli jednak ktoś ma na tyle dużą kuchnię i możliwość, to jak najbardziej może zdecydować się na dystrybutor wody gazowanej. Wiele takich urządzeń nie tylko chłodzi podawany napój, ale również pozwala nalać sobie do szklanki przefiltrowaną wodę niegazowaną.

Woda gazowana – jak zrobić, czyli czy domowy sposób

Dobra wiadomość dla osób, które lubią dobrą zabawę i eksperymenty, brzmi tak, że nie trzeba kupować specjalnych naboi, syfonów i dystrybutorów, by uzyskać ciecz nasyconą dwutlenkiem węgla. Gdy dziecko w domu zapyta, jak zrobić gazowaną wodę, to w łatwy sposób można mu to wyjaśnić.

Wystarczą zwykła woda, dwa naczynia ze szczelną pokrywką, klamerka do bielizny, gumowa rurka, strzykawka, ocet i soda oczyszczona. Aby uzyskać 1 l napoju potrzeba 1 l wody, 200 g sody oczyszczonej oraz około 100 ml octu.

W pokrywkach obu naczyń należy wywiercić otwory o średnicy gumowej rurki i połączyć je ze sobą. Następnie wej zimną wodę do jednego z naczyń oraz zakręcić pokrywkę. Do drugiego pojemnika wsyp sodę i również szczelnie zamknij. W pokrywce naczynia z sodą zrób niewielki otwór, gdzie należy umieścić strzykawkę z octem.

Kolejnym etapem produkcji wody gazowanej jest powolne uwalnianie octu do chwili, gdy soda przestanie się pienić. Brak pienienia oznacza bowiem koniec reakcji. W jej burzliwym procesie dochodzi do uwolnienia dwutlenku węgla, który za pomocą rurki przedostanie się do naczynia z wodą. Trzeba też pamiętać, że gdy soda przestanie się pienić, należy bardzo szybko zacisnąć klamerkę na rurce, by dwutlenek węgla nie przedostawał się z powrotem do naczynia z sodą.

Zanim woda zostanie rozlana do szklanek, trzeba mocno potrząsnąć słoikiem, by dwutlenek węgla wymieszał się z cieczą. W ten sposób otrzymamy wodę gazowaną. Będzie ona jednak o wiele mniej nasycona niż taka, którą wytwarza dystrybutor. Jest to jednak świetny i bezpieczny sposób na zabawę z chemią, która z pewnością spodoba się dzieciom.

Jak zostało udowodnione, istnieje wiele odpowiedzi na pytanie ”jak zrobić wodę gazowaną?”. Każdy indywidualnie może dobrać najbardziej odpowiadającą mu opcję. Dystrybutor wody gazowanej oraz inne sposoby jej pozyskiwania to świetny sposób, by pokazać dzieciom, jak w łatwy sposób można dbać o środowisko, nie rezygnując przy tym z ulubionych napojów. Picie cieczy nasyconej dwutlenkiem węgla, zrobionej w domowym zaciszu nie tylko pozwala wyprodukować mniej śmieci pochodzących z plastikowych butelek. To także czystsze środowisko oraz mniejsze zagrożenie dla zwierząt, które mylą tworzywa sztuczne z pożywieniem.

Podobne wpisy