Ile zarabia doradca kredytowy?

Doradca kredytowy w Poznaniu to taka osoba, która jest w stanie wskazać dobry kredyt, dopasowany do możliwości kredytobiorcy. Tak wiele osób zachwala sobie współpracę z taką osobą, ale… . No właśnie duża część społeczeństwa obawia się tego, że za takie fachowe doradztwo, trzeba będzie zapłacić sporą ilość pieniędzy. Warto więc wyjaśnić sobie kilka pewnych kwestii, aby zdać sobie sprawę z tego, że przyszły kredytobiorca tak naprawdę nic nie płaci takiemu doradcy. W jaki sposób jest to możliwe? Oto kilka słów wyjaśnień.

Zarobki doradców kredytowych

Zanim jednak ktoś będzie poszukiwał odpowiedzi na pytanie, ile zarabia doradca kredytowy w Poznaniu, warto spojrzeć na wyniki, jakie podaje Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzenia. Dane pochodzą ze stycznia 2022 roku, więc są całkiem świeże. To właśnie z nich można dowiedzieć się, że średnia mediana zarobków doradcy to ok. 4920 zł brutto. Na rękę to kwota rzędu 3609 zł. Najniższe wynagrodzenie to 3920 zł brutto (2957 zł netto). Tylko 25% ze wszystkich doradców kredytowych przyznaje, że ich zarobki są zdecydowanie mniejsze. Warto jednak spojrzeć w drugą stronę. Otóż najwyższe zarobki doradcy to 6690 zł brutto (4806 zł netto). Jest także pewna grupa doradców, którzy przyznają, że ich zarobki są zdecydowanie wyższe. Ciekawostką jest to, że to zdecydowanie większa ilość kobiet piastuje rolę doradcy kredytowego. 73% stanowią kobiety, a cała reszta to mężczyźni. Skoro już mniej więcej wiadomo, jak rozkładają się zarobki na tym stanowisku pracy, warto sprawdzić, skąd tak naprawdę biorą się te pieniądze. Z kieszeni kredytobiorców?

Wynagrodzenie z banku

Ile zarabia doradca kredytowy? Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, jaką dokładnie umowę ma on podpisaną z danym bankiem. Warto dodać sobie kilka słów wyjaśnienia. Otóż żaden przyszły kredytobiorca nie będzie płacił bezpośrednio doradcy. Wynagrodzenie dla doradcy „ukryte” jest w prowizji banku, którą trzeba będzie zapłacić. Teoretycznie współpraca z doradcą jest darmowa, ale z drugiej strony – warto wziąć pod uwagę tzw. ukryte koszta. Niby ich nie ma, ale jednak prowizja zawsze musi jakaś wystąpić. Inaczej żaden doradca nie będzie chciał spełniać swojej roli. Doradcy kredytowi dążą do tego, aby podpisać umowę z jak największą ilością banków. Dzięki temu, doradzając swoim klientom, będą mieli do wyboru różnego rodzaju oferty, jakie będą mogli przedstawić. Im tych umów będzie więcej, tym lepiej. Tym większa pewność, że uda się otrzymać prowizję od pożądanych kredytów. Uwaga! Bowiem prowizja wypłacana jest dopiero po podpisaniu finalnej umowy i dopięciu wszystkich formalności. Aczkolwiek, na ten temat kredytobiorca nie będzie wiedział już nic, ponieważ pieniądze wpływają bezpośrednio na konto doradcy.

Wysokość prowizji

Ile bierze doradca kredytowy? Odpowiedź ukryta jest w indywidualnych ustaleniach bankowych. Na ogół mowa tutaj o procencie, który oblicza się od wysokości kredytu. Szacuje się, że banki oferują od 2 do 5% procent w przypadku kwot kredytu. Wystarczy wziąć pod uwagę wysokość kredytów hipotecznych, aby zdać sobie sprawę z tego, o jakich dokładnie kwotach jest mowa. Poniekąd może to przerażać klientów, ale z drugiej strony – dzięki takim osobom można mieć pewność, że faktycznie bazuje się na kredycie, który dopasowany jest do indywidualnych potrzeb. Warto jednak zwracać uwagę na to, z jakim dokładnie doradcą ma się do czynienia. Czy jest to osoba, która reprezentuje przynajmniej kilka banków (najlepiej, jeżeli kilkanaście), czy też człowiek, współpracujący tylko i wyłącznie z jednym bankiem? Warto postawić na tą pierwszą instytucję – niezależnego doradcę kredytowego. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że kredyt faktycznie został dopasowany dla każdej osoby. Nie warto zastanawiać się nad tym, ile dostaje doradca kredytowy – chybachyba że ktoś zamierza sam zatrudnić się na takim stanowisku. Lepiej mieć pewność, że spośród różnego rodzaju ofert wybrało się tą, której spłacanie nie będzie sprawiać nikomu problemu w przyszłości.

Podobne wpisy