olej

Czy można ponownie użyć oleju?

Wiele osób zastanawia się, czy można smażyć kilka razy na tym samym oleju? Dawniej była to powszechna praktyka, dziś ciągle w niektórych miejscach używa się tego samego tłuszczu kilka razy. Wiele badań naukowych potwierdziło szkodliwość takich praktyk. Smażenie, zwłaszcza w głębokim tłuszczu, znacznie podwyższa koszt przygotowania potrawy. Dlatego też w niektórych punktach gastronomicznych, a także w domach, używa się oleju ponownie z powodów ekonomicznych. Czy zawsze musisz pozbywać się tłuszczu po smażeniu i jakie ryzyko wiąże się ze zignorowaniem tego zalecenia?

Jakie zagrożenia niesie smażenie drugi raz na tym samym oleju?

Cząsteczki jedzenia takie jak sól, mąka, przyprawy czy inne drobinki, w wysokiej temperaturze palą się i znacznie obniżają jakość smażenia, dlatego po podgrzaniu, olej powinno się stosować tylko jeden raz. Oczywiście istnieje metoda, którą wykorzystują niektórzy, a która ma uzdatnić tłuszcz do ponownego użycia. Zakłada ona wykorzystanie drobnego sitka lub tkaniny, by przefiltrować olej po ostudzeniu i pozbyć się cząsteczek żywności, które w nim pozostały. Czy można smażyć dwa razy na tym samym oleju? Czy jest to wystarczająca praktyka, by ponowne użycie było bezpieczne? Ponieważ nie jest to jedyny czynnik, który decyduje o przydatności oleju, filtracja nie wystarczy. Olej traci właściwości, każdorazowo osiągając wysokie temperatury, na jego jakość ma także istotny wpływ ekspozycja na światło. Wszystkie te działania doprowadzają do jełczenia tłuszczu i sprawiają, że ma on działanie szkodliwe.

Ile razy można smażyć na oleju, by być pewnym, że jest wysokiej jakości? Niestety tylko raz. Każde ponowne użycie niesie za sobą ryzyko poważnych chorób. Jedzenie potraw przygotowywanych na głębokim tłuszczu samo w sobie nie jest zdrowe. Powszechna jest świadomość, że dużo lepiej jest ugotować lub upiec swój posiłek, ale okazjonalne spożycie, nawet niezbyt zdrowego dania, nam nie zaszkodzi. Niestety, jeśli olej do smażenia jest we frytkownicy już po raz kolejny, wzrasta poziom złego cholesterolu, a to prowadzi do zwiększenia się ryzyka miażdżycy oraz raka. Coraz więcej mówi się także, że takie praktyki zwiększają ryzyko chorób serca, zakwaszają organizm oraz narażają go na choroby Alzheimera i Parkinsona.

Co zrobić ze zużytym olejem? Gdzie go wyrzucić?

Możesz nie wiedzieć, że zużyty olej jest zagrożeniem, nie tylko dla zdrowia, ale także dla środowiska. Dlatego nie wolno wylewać go do instalacji kanalizacyjnych, nie powinien też lądować w koszu na śmieci i na wysypisku. Olej to odpad, który bardzo długo się rozkłada, dlatego może zanieczyścić rury ściekowe i utrudnić przepływ wewnątrz nich. Co możesz zrobić, by pozbyć się oleju po głębokim smażeniu? Istnieją specjalne przedsiębiorstwa, które zajmują się odbiorem oleju posmażalniczego. Zużyty olej spożywczy możesz także zawieźć do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), choć nie każdy punkt chce przyjmować olej pochodzący z gospodarstw domowych. Jeśli prowadzisz punkt gastronomiczny, możesz zwrócić się do firmy zajmującej się utylizacją tego typu odpadów. Niektóre z nich zapewniają odbiór oleju w zbiorczych beczkach, które sami podstawiają. Dodatkowo można na tym zarobić. Część firm nawet płaci za odpady tego typu. Korzystając z takich usług, otrzymasz Kartę Przekazania Odpadu, będzie ona dowodem na przestrzeganie prawa. 

Pączki, frytki czy kawałki kurczaka w panierce. Wszystkie te potrawy i przekąski smakują najlepiej usmażone w głębokim tłuszczu. Olej, którego raz użyłeś, powinien zostać zabezpieczony i zutylizowany. Nie ryzykuj ponownym wykorzystaniem, tutaj zasady zero waste nie obowiązują, a ponowne sięgnięcie po niego może nieść poważne zagrożenie dla zdrowia. Pamiętaj, że punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych powinien przyjąć od Ciebie zużyty tłuszcz po smażeniu. Wylanie oleju do zlewu lub toalety może spowodować zapchanie się rur kanalizacyjnych, a smażenie drugi raz na tym samym oleju to zły pomysł. Zabieg taki znacznie obniża jakość potrawy, psuje jej smak i dużo bardziej szkodzi zdrowiu. 

Podobne wpisy