lakier

Jakie filtry do kabin lakierniczych sprawdzają się najlepiej?

Każdy właściciel warsztatu lakierniczego doskonale wie, jak ważna jest czystość powietrza w jego wnętrzu. Ma to bezpośredni wpływ na zdrowie pracowników, ich samopoczucie, a tym samym na wydajność pracy. Nie może zatem dziwić, że właściciele warsztatów lakierniczych szukają skutecznych sposobów na to, aby wyeliminować zanieczyszczenia z powietrza. Jednym z takich sposobów jest zastosowanie dobrej jakości filtrów do kabiny lakierniczej. Warto zatem wiedzieć, czym kierować się przy ich wyborze. Wszystko po to, aby spełniły one swoje zadanie.

Właściwości filtrów lakierniczych

Filtry do kabiny lakierniczej produkowane są z różnych materiałów. Najczęściej spotkać można się z filtrami kartonowymi bądź z filtrami z włókien szklanych. Ich najważniejszym zadaniem jest wyłapywanie cząstek pyłów, które w znaczących ilościach tworzą się w trakcie prac lakierniczych. Choć pyły te nie są widoczne gołym okiem, to mogą być jednak bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego tak istotne jest, aby były one wyeliminowane. Najlepiej sprawdzi się tu dobrej jakości filtr do kabiny lakierniczej. Działanie filtrów polega na tym, że pył osadza się na nich, a tym samym nie przedostaje się dalej do systemu wentylacji. Pamiętać jednak trzeba o tym, aby filtry były systematycznie wymieniane. W innym przypadku filtr może przestać spełniać swoje zadania w sposób wydajny.

Filtry lakiernicze z włókien szklanych

Jak wspomniano, powszechnie stosowane są filtry do kabin lakierniczych z włókien szklanych. Są to tzw. filtry typu paint-stop. Charakteryzuje je z pewnością to, że skutecznie wyłapują mgłę lakierniczą i wchłaniają nią. Najczęściej stosowane są już na ostatnim etapie filtracji. Co ważne, filtr kabiny lakierniczej z włókna szklanego stosowany może być do lakierów każdego typu.

Kartonowe filtry lakiernicze

Z kolei filtry kartonowe charakteryzują się tym, że wszelkie zanieczyszczenia osadzają się na ich ściankach. Powszechnie stosowane są w celu oczyszczania powietrza w lakierniach przemysłowych. Bardzo dużą zaletą filtrów kabinowych jest ich wysoka wydajność. Poza tym są one przyjazne środowisku. Co ważne, filtr kartonowy stosowany może być zarówno, jako filtr sufitowy do kabiny lakierniczej, jak i filtr podłogowy do kabiny lakierniczej. Zaletą tego rodzaju filtrów jest także to, że są one łatwe w montażu i demontażu.

Sposób działania filtrów lakierniczych

Sam sposób działania filtrów lakierniczych nie jest skomplikowany. Polega on na tym, że filtr zasysa zanieczyszczenia przez niewielkie otwory do wewnętrznych warstw. Na rynku dostępne są różne modele filtrów do kabin lakierniczych. Różnią się od siebie m.in. swoją budową oraz materiałem, z którego są wykonane. Dużą popularnością cieszy się choćby filtr węglowy do kabiny lakierniczej. Można je także podzielić na połogowe, sufitowe oraz ścienne. Filtry do kabin lakierniczych podzielić można także ze względu na sposób ich budowy. Filtry kartonowe cechują się budową harmonijkową. Dodatkowo składają się z warstw odpowiednio spreparowanego papieru. Jeśli natomiast chodzi o filtry z włókien szklanych, to zagęszczenie tych włókien jest na tyle duże, że pozwala wyłapanie nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń.

Zakup filtrów do kabin prysznicowych

Niezależnie od tego, jaki model filtra planuje się zakupić, pamiętać trzeba, aby zawsze stawiać na produkty wysokiej jakości. Dlatego zakupu warto dokonać w sprawdzonym i renomowanym sklepie. Dzięki temu można mieć pewność, że filtr będzie spełniał swoje zadania. Filtry do kabin lakierniczych spełniają bardzo ważne zadanie. Dzięki nim pracownicy w warsztacie mogą przebywać i pracować w czystym powietrzu. To, jak wspomniano, przekłada się na ich samopoczucie i zdrowie. Dlatego każdy właściciel warsztatu lakierniczego zainwestować powinien w wysokiej jakości tego typu produkty. Z pewnością w krótkim czasie przyniesie to wymierne korzyści, zarówno dla właściciela warsztatu, jak i pracowników. Na koniec dodać jeszcze trzeba, że nie są to produkty drogie. Warto zatem sprawdzić dostępną na rynku ofertę.

Podobne wpisy