Jak wyczyścić grilla po zimie?
Często słyszymy, że grillowanie to ulubiony “sport” każdego Polaka. Nic w tym dziwnego, grillowanie jest bardzo popularną formą spędzania czasu w gronie rodziny i znajomych, zwłaszcza kiedy pogoda na zewnątrz ku temu sprzyja. Przy rozpoczęciu sezonu grillowego może zaskoczyć nas niemiła niespodzianka, gdy okaże się, że nasz sprzęt nie został po ostatnim spotkaniu wyczyszczony i dodatkowo stał tak przez całą zimę. Warto się na taką sytuację przygotować. Najlepszym rozwiązaniem jest skrupulatne czyszczenie grilla po każdym użyciu, jednak jeżeli jest już za późno, warto skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów, dzięki którym przywrócimy go do stanu używalności.
Jak skutecznie wyczyścić grilla?
Grille ogrodowe często składają się z kilku elementów – misy w której znajduje się węgiel, pokrywy oraz rusztu. Z misą nie powinno być większych problemów – wystarczy wysypać z niej pozostały węgiel oraz popiół, i dokładnie ją przetrzeć. Tak samo z pokrywą, nie jest ona w końcu tak podatna na ubrudzenie. Największy problem może stanowić ruszt. Nie tylko brudzi się on najszybciej, ale ma on również bezpośredni kontakt z żywnością, więc powinniśmy poświęcić mu szczególną uwagę. Zatem jak wyczyścić ruszt grilla? Powinniśmy zaopatrzyć się w narzędzia umożliwiające dobre wyszorowanie rusztu, co ze względu na jego specyficzną budowę może być kłopotliwe.
Do takich narzędzi zaliczyć można wszelkiego rodzaju druciaki i szczotki, które pozwolą zetrzeć zaschniętą warstwę tłuszczu. Dodatkowo potrzebujemy środka czyszczącego. Na szczególną uwagę zasługują aktywne pianki do czyszczenia grilla, jak na przykład https://ccf1.pl/produkt/ccf1-grill-pionier/. Należy za pomocą takiej pianki dokładnie pokryć cały brudny ruszt i poczekać parę minut. Następnie możemy przejść do szorowania, najlepiej w rękawiczkach, gdyż środki czyszczące mogą podrażnić naszą skórę. Jeżeli taka procedura nie usunie do końca zabrudzeń – warto ją powtórzyć, zostawiając środek na ruszcie dłużej niż wcześniej. Jeżeli powtórzenie czynności nie pomoże, może okazać się, że grill jest na tyle brudny, że nie uda nam się go wyczyścić do końca. Pamiętajmy, że tylko regularne czyszczenie sprzętu po każdym jego użyciu zagwarantuje nam, że posłuży nam on na bardzo długo i nie będziemy mieli problemu z jego umyciem. Pamiętajmy również, że środki do czyszczenia grilla są bardzo silnymi substancjami, więc przed ich użyciem koniecznie należy zapoznać się z instrukcją ich użytkowania.
Jak wyczyścić ruszt z grilla – naturalne sposoby
Jeżeli nasz grill nie jest bardzo zabrudzony, chcemy go wyczyścić od razu po użyciu, a dodatkowo zależy nam na środowisku – warto skorzystać z domowych i naturalnych sposobów. Tutaj na szczególną uwagę zasługuje użycie folii aluminiowej do szorowania rusztu. Wystarczy kawałek folii zwinąć w kulkę i za jego pomocą skutecznie pozbędziemy się zabrudzeń. Możemy również wspomóc się szczoteczką do zębów. Do rozpuszczenia bądź zmiękczenia zanieczyszczeń dobrze sprawdzi się mieszanka wody z octem, w proporcjach jeden do jednego. Taką mieszaniną polewamy ruszt i czekamy chwilę, aż środek zadziała. Następnie przechodzimy do szorowania – tutaj możemy skorzystać z pasty sodowej, czyli połączenia sody oczyszczonej z szarym mydłem. Dzięki właściwościom ścieralnym sody skutecznie pozbędziemy się tłuszczu i innych zanieczyszczeń z rusztu grilla. Jeżeli nie udało nam się go doczyścić do końca, możemy powtórzyć czynność. Najlepiej sprawdzi się czyszczenie jeszcze ciepłego, ale nie gorącego grilla, gdy tłuszcz na nim nie zdążył jeszcze do końca zaschnąć. Gdy domowe sposoby na umycie rusztu zawiodą, warto pochylić się nad sklepowymi, specjalnymi środkami.
Nasz sprzęt do grillowania może nam posłużyć przez lata, jeżeli będziemy o niego dobrze dbać. Jeżeli jednak zapomnimy o jego konserwacji raz czy dwa, nadal mamy szansę przywrócić go do stanu używalności. Zatem jak wyczyścić grilla po zimie? Jeżeli zabrudzenia nie są zbyt duże, możemy pochylić się nad naturalnymi, domowymi środkami do czyszczenia. Jeśli jednak nasz grill jest bardziej brudny, warto skorzystać z mocnej, dedykowanej do tego chemii i specjalnych druciaków lub szczotek do szorowania rusztu. Może okazać się jednak, że nasz grill za długo czekał na wyczyszczenie i mimo wszelkich starań nie uda nam się go do końca umyć.