Botoks – czy warto wykonać zabieg z jego użyciem?
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Wśród nich prym wiedzie botoks, czyli wstrzykiwanie toksyny botulinowej w różne części ciała, najczęściej w usta. Jakie efekty daje botoks i czy rzeczywiście warto korzystać z tego rodzaju zabiegu?
Tak czy nie dla botoksu?
Przez lata wokół botoksu narosło wiele mitów, przez które wiele osób twierdzi, że jest to niebezpieczny zabieg, który w dodatku nie daje zbyt dobrych efektów wizualnych. Botoks to potoczna nazwa toksyny botulinowej, która w medycynie stosowana jest już od lat 70. XX wieku. Początkowo była ona wykorzystywana jedynie do celów stricte leczniczych, dziś jednak chętnie korzysta z niej także medycyna estetyczna. Prawdą jest, że sama toksyna botulinowa może być niebezpieczna, jednak tylko wtedy, gdy jest ona nieumiejętnie podana. Botoks jest zabiegiem, który co do zasady powinien wykonywać jedynie doświadczony lekarz. Tymczasem coraz częściej wstrzyknięcie botoksu w wybrane części ciała oferują gabinety kosmetyczne, w których pracują kosmetolodzy bądź osoby, które ukończyły jedynie kursy kosmetyczne. Choć prawo polskie nie określa, kto dokładnie jest uprawniony do wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, to jednak znajdują się w nim zapisy dotyczące tego, że zabiegi, które wiążą się z przerwaniem łączności tkanki skórnej, może wykonać jedynie medyk z odpowiednim przygotowaniem. Inaczej jest w przypadku na przykład botoksu na włosy, który może wykonać fryzjer, bowiem nie wiąże się on z przerwaniem łączności tkanek, a jedynie aplikacją kosmetyku.
Botoks – efekty
Wielu osobom botoks kojarzy się z nienaturalnym wyglądem twarzy – to właśnie w te okolice najczęściej jest on wstrzykiwany. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że umiejętnie wykonany zabieg z zastosowaniem botoksu może znacznie poprawić wygląd skóry, nie sprawiając, że twarz będzie wyglądać na opuchniętą. Za pomocą botoksu można ograniczyć lub wyłączyć pracę niektórych mięśni twarzy, dzięki czemu zapobiega się powstawaniu czy pogłębianiu zmarszczek. Skóra może wydawać się nieco bardziej wypełniona, lecz twarz nie powinna po zabiegu wyglądać sztucznie. Specjaliści zalecają pacjentom stosowanie botoksu w umiarkowanych ilościach, co pozwala osiągnąć najlepsze efekty. Jeśli jednak zabiegi z botoksem wykonywane są zbyt często bądź wstrzykiwana jest zbyt duża ilość preparatu, to istnieje ryzyko, że twarz rzeczywiście nie będzie wyglądać naturalnie. Co gorsza, mogą się również zmienić jej rysy. Zasadniczo efekty działania botoksu ustępują stopniowo, po około 3-6. miesiącach od momentu przeprowadzenia zabiegu. Nie trzeba go ponawiać – wtedy też twarz wróci do swojego naturalnego wyglądu. Pozornie może wydawać się, że wygląda ona gorzej. Niemniej jednak wynika to z faktu, iż osoba, u której wykonano botoks, zdążyła się już przyzwyczaić do nowego, młodszego wyglądu. Dlatego też wiele osób decyduje się na ponowne wykonanie zabiegu. Nie oznacza to jednak, że botoks uzależnia – sama substancja nie wykazuje bowiem takiego działania.
Czy warto wykonywać zabiegi z użyciem botoksu?
Zabiegi z użyciem botoksu są przeznaczone dla osób w każdym wieku, które chcą zapobiec tworzeniu się zmarszczek w okolicach twarzy. Sam zabieg jest bezpieczny, niemniej jednak musi być on wykonany przez doświadczonego lekarza. Botox Warszawa najlepiej więc przeprowadzić w klinice, w której zatrudnieni są medycy ze specjalizacją z zakresu medycyny estetycznej. Dzięki temu można mieć pewność, że zabieg zostanie wykonany w sterylnych warunkach, a co więcej, nie wystąpią po nim żadne efekty uboczne. Dodatkowo twarz nabierze promienistego i młodszego wyglądu, niemniej jednak wciąż będzie wyglądać naturalnie.
Powszechnie mówi się, że botoks w ogóle nie powinien być widoczny na twarzy, tylko osoba, która się na niego decyduje, powinna zauważać jego efekty, w postaci niepogłębiających się zmarszczek. Co więcej, sam botoks nie może ograniczać ruchomości twarzy ani jej mimiki. Wykonanie go u profesjonalisty jest polecane (nie tylko) kobietom w każdym wieku.