zielona energia

Co to jest zielona energia?

Zielona energia stanowi świetną alternatywę dla energii konwencjonalnej. Wytwarzana jest ona w pełni z naturalnych źródeł energii m.in. promieniowania słonecznego czy siły wiatru. Jej największą zaletą jest fakt, iż nie emituje do atmosfery szkodliwych spalin i jest dostępna w nieograniczonych ilościach. Jeśli chcesz dokładnie dowiedzieć się, co to zielona energia, zapraszamy do dalszej części artykułu.

Zielona energia – co to jest?

Zielona energia to energia wyprodukowana z naturalnych zasobów np. wody, promieniowania słonecznego czy wiatru. Nie oddziałuje ona niekorzystnie na przyrodę, a jej zasoby są nieograniczone. Ponadto zielona energia nie pozostawia toksycznych odpadów, nie wytwarza szkodliwych spalin i jest ekonomiczna. W ostatnich latach, gdy dużo mówi się o globalnym ociepleniu i stale pogarszającym się stanie naszej planety, coraz więcej osób postanawia dołożyć swoją cegiełkę do dbania o lepsze jutro dla środowiska i inwestuje w zieloną energię.

Z czego wynika fenomen zielonej energii?

Stan naszej planety nieustannie się pogarsza. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż do atmosfery emitowane są ogromne ilości gazów cieplarnianych, które stanowią bardzo duże zagrożenie dla całego globu. Powodują one m.in. ginięcie licznych gatunków zwierząt i roślin, topnienie pokrywy lodowej na biegunach oraz zmiany w klimacie przyczyniające się do problemów w rolnictwie. Na szczęście dzięki zielonej energii, mamy szansę pomóc naszej planecie i zredukować procesy degradacyjne.

Energia zielona nie emituje do atmosfery gazów cieplarnianych bądź produkuje ich niewielkie ilości, wykorzystuje darmowe i niekończące się zasoby, a ponadto nie wpływa niekorzystnie na zdrowie organizmów żywych. Bez przeszkód może być ona używana we wszystkich sektorach energetycznych. Doskonale nadaje się m.in. do ogrzewania budynków.

Jak działa zielona energia?

Zielona energia pobierana jest z zasobów naturalnych – wody, światła słonecznego czy wiatru. W przypadku energii z wody bardzo dużą rolę odgrywa grawitacja. Dzięki niej spływająca z wysoko położonych powierzchni woda napędza turbinę produkującą prąd. Należy pamiętać, że elektrownie wodne dzieli się na te korzystające z cieczy przepływającej w sposób naturalny, zamkniętej w specjalnych zbiornikach oraz spiętrzanej przez zaporę.

W przypadku elektrowni wiatrowych, to właśnie wiatr napędza turbinę, która następnie wytwarza prąd. Trzeba zaznaczyć, że ilość wyprodukowanej energii jest w dużej mierze uzależniona od panujących warunków pogodowych.

W przypadku elektrowni korzystających z energii słonecznej, prąd wytwarzany jest w procesie fuzji jądrowej, czyli przemiany pierwiastków lżejszych w cięższe. Światło słoneczne można zmieniać w prąd również za pomocą ogniw fotowoltaicznych, które w ostatnich latach cieszą się bardzo dużą popularnością.

Zielona energia a odnawialne źródła energii – różnice

Wielu osobom wydaje się, że zielona energia jest tym samym, co odnawialne źródła energii, jednak to nie do końca prawda. OZE to wszelkie sposoby pozyskiwania prądu, które nie powodują długotrwałego, dużego deficytu pewnego zasobu. Z tego względu do OZE zalicza się biogaz i biomasę. Niestety tym przypadku spalanie paliw wydziela CO2. Natomiast zielona energia nie emituje gazów cieplarnianych podczas wytwarzania prądu lub robi to w bardzo małym stopniu. Energia zielona wykorzystuje wiatr, wodę i promienie słoneczne.

INDUSTRIA – zielona energia

Zespół przykłada bardzo dużą wagę do dbałości o środowisko naturalne. Z tego względu postanowił produkować zieloną energię ze źródeł zeroemisyjnych, wprowadzić „gospodarkę zamkniętego obiegu” i używać wody kopalniane do wytwarzania zielonego wodoru. Eksperci zdecydowali się również zredukować emisję dwutlenku węgla, zastępując olej napędowy zielonym wodorem w transporcie ciężkim oraz maszynach górniczych. Aby dowiedzieć się więcej o zaangażowaniu firmy Industria w zieloną energię, zapraszamy do przeczytania informacji dostępnych na stronie: https://industria.eu/industria-zielona-energia/.

Podobne wpisy