pompa ciepła

Ile prądu zużywa powietrzna pompa ciepła?

Jak działa pompa powietrzna? Na początek warto wyjaśnić, dlaczego pompy ciepła są najbardziej energooszczędnym sprzętem grzewczym. Działa podobnie do lodówki, tylko odwrotnie. Za pomocą wymienników ciepła pobiera naturalną energię cieplną z otoczenia i przekazuje ją do systemu grzewczego budynku. Tak zwanym dolnym źródłem (z którego pozyskiwane jest ciepło) może być powietrze, ziemia lub woda. Nowoczesne pompy ciepła są bardzo wydajne i pracują nawet przy ujemnych temperaturach na zewnątrz. Dzięki temu pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy na pozyskiwaniu energii cieplnej. Do pracy potrzebują tylko niewielkiej ilości energii elektrycznej. Ile kalorii spożywają i jak wydajnie je produkują? Zależy to od typu urządzenia i indywidualnych parametrów.

Ile prądu zużywa powietrzna pompa ciepła?

Ilość energii elektrycznej zużywanej przez pompę ciepła zależy od kilku czynników, które każdy inwestor powinien rozważyć indywidualnie. Powierzchnia budynku ogrzewanego pompą ciepła ma kluczowe znaczenie. Nowoczesny, energooszczędny dom wymaga od 10 do 15 kWh energii elektrycznej rocznie do ogrzania jednego metra kwadratowego. Ponadto na zużycie energii przez pompę ciepła wpływa stan techniczny budynku, w szczególności czy jest on wyposażony w wentylację grawitacyjną czy mechaniczną, ogrzewanie podłogowe, czy grzejnikowe.

Pompa ciepła powietrzna ile prądu zużywa

Znając parametry i charakterystykę danego budynku, możesz samodzielnie wykonać niezbędne obliczenia termiczne, na przykład korzystając ze strony https://otwartaenergia.cieplo.app/. Po wprowadzeniu tutaj parametrów budynku (jego wymiary, grubość ścian, użyte do budowy materiały, rodzaj i grubość ocieplenia) automatycznie obliczane jest zapotrzebowanie domu na ciepło w kWh. Dzięki tym danym można pójść o krok dalej i bliżej oszacować odpowiedź na pytanie: Ile energii elektrycznej zużywa powietrzna pompa ciepła w danej sytuacji. Wzór na obliczenie zużycia energii elektrycznej pompy ciepła jest następujący: roczne zużycie energii elektrycznej jest równe całkowitemu zapotrzebowaniu domu na ciepło podzielonemu przez współczynnik ciepła wytwarzany przez pompę. Można przyjąć, że pompa ciepła wytwarza średnio od 3 kW (dla grzejników konwekcyjnych) do 4 kW (dla ogrzewania podłogowego) ciepła z 1 kW energii elektrycznej. To jest współczynnik SCOP. Dzieląc zapotrzebowanie na ciepło domu przez SCOP, można uzyskać informacje o tym, ile energii elektrycznej zużywa powietrzna pompa ciepła. Oto kilka przykładów ilustrujących tę zasadę…

Współczynniki COP i SCOP

Współczynnik COP uwzględnia ilość zużytej energii elektrycznej oraz dostarczoną w danym momencie energię cieplną. Warto go wykorzystać do porównania pomp ciepła, np. różnych producentów. Nie odpowiedziałby jednak na pytanie, ile kosztowałoby ogrzanie domu tym urządzeniem. Aby określić koszt eksploatacji pompy ciepła, konieczna jest znajomość SCOP (średnia roczna sprawność). Określa energię cieplną dostarczaną do ogrzania domu oraz ilość energii elektrycznej zużywanej w ciągu całego roku. Aby oszacować wartość tego współczynnika, możesz użyć zwykłego kalkulatora (takiego jak kalkulator SCOP na stronie PC PORT). Ile energii elektrycznej zużyje pompa ciepła? Znając wartość współczynnika SCOP i zapotrzebowanie na ciepło budynku można obliczyć zużycie energii elektrycznej do ogrzewania i produkcji ciepłej wody. Zużycie energii elektrycznej = zapotrzebowanie budynku na ogrzewanie / SCOP. Mnożąc zużycie energii przez koszt 1 kW, otrzymujemy szacunkowy koszt ogrzewania pompą ciepła. Warto podkreślić, że wybrana z myślą o tym powietrzna pompa ciepła jest w stanie odzyskać z otoczenia do 75% energii potrzebnej do ogrzania domu, minimalizując tym samym zużycie energii w sieci oraz wysokość rachunków za prąd.

Rachunki za pompę ciepła i prąd. Czy rząd dopłaci do pomp ciepła?

Właściciele domów z pompami ciepła, ale bez fotowoltaiki skarżyli się, dlaczego zostali wykluczeni z dopłat do ogrzewania. Rząd płaci 3 000 zł za węgiel, 3 000 zł za pelet, 1 000 zł za drewno, 2 000 – 500 zł za olej opałowy i LPG. Zamrożenie taryf dla wszystkich w 2023 r. przyczyni się do wysokich cen energii elektrycznej. W związku z tym rachunki za prąd będą takie same jak w 2022 roku. Brak podwyżek. Ale jest jeden warunek! Aby skorzystać z zamrożenia taryfy elektrycznej, zużycie energii elektrycznej nie może przekroczyć 2000 kWh rocznie. W przypadku właściciela pompy ciepła jej realizacja nie jest realna. Można przyjąć, że pompa ciepła zainstalowana w nowym, dobrze ocieplonym domu będzie zużywać średnio około 3000 kWh rocznie. Za każdą dodatkową kilowatogodzinę w przyszłym roku trzeba będzie słono zapłacić. Wkrótce zostaną ogłoszone nowe taryfy, a Urząd Regulacji Energetyki zatwierdzi wyższe taryfy dla sprzedawców w przyszłym roku. Po więcej informacji warto sięgnąć pod adresem: https://alfa-eko.eu/kategoria-produktu/pompy-ciepla/.

Podobne wpisy