Jak czyścić rolety wewnętrzne?
Kupując nowe rolety, nie myśli się o ich czyszczeniu. Rzeczywiście przez pewien czas nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak prędzej czy później trzeba będzie zmierzyć się z tym zadaniem. Warto więc wiedzieć, jak czyścić rolety wewnętrzne i jakich środków użyć, by wyglądały jak nowe przez cały okres użytkowania.
Co warto wiedzieć przed przystąpieniem do czyszczenia rolet?
Rolety brudzą się jak każdy inny element wyposażenia domu. Pociesza jednak to, że za pomocą kilku prostych sposobów, można łatwo usunąć z nich zanieczyszczenia i przywrócić im świetny wygląd. Metoda czyszczenia rolet wewnętrznych będzie zależała od materiałów, z których zostały wykonane. Dokonując zakupu w sklepie z roletami w Warszawie należy zapoznać się z zalecaniami producenta, dołączonymi do wyrobu. Oczywistą rzeczą jest, że rolet nie wolno prać w pralce. Wiadomo też, że silnie działające środki chemiczne mogą spowodować, w mniejszym lub większym stopniu, ich zniszczenie. W jaki sposób bezpieczniejsze i skutecznie wyczyścić rolety okienne?
Jak czyścić rolety materiałowe?
Rolety materiałowe to estetyczne i funkcjonalne wyposażenie wnętrza. Stanowią ozdobę, ochraniają przed nadmiernym słońcem, zapewniają prywatność. Niestety szybko się brudzą, a gdy czyszczenie zostanie zaniedbane, będą bardziej szpecić niż upiększać. Do regularnego mycia rolety nie potrzeba wielu wyspecjalizowanych produktów. Warto sięgnąć po to, co jest w domowych schowku. Wystarczy przygotować:
- szmatkę lub gąbkę
- wodę
- detergent
- odkurzacz.
Istnieje przynajmniej kilka metod na czyszczenie rolet wewnętrznych. Nie są one ani skomplikowane, ani czasochłonne. Podstawowym sposobem jest przetarcie materiału i innych elementów z tworzywa sztucznego miękką ściereczką z mikrofibry. Można wspomóc się odkurzaczem z dołączona odpowiednią końcówką. Choć urządzenie to kojarzy się raczej z oczyszczaniem podłogi czy dywanów, można wykorzystać je również w ten sposób. Ustawia się go na najmniejszą siłę ssącą i odkurza całą powierzchnię.
Jeśli zabrudzenia są nieznaczne, można użyć suchej ścierki. Kiedy efekt nie jest zadowalających, warto zwilżyć ją wodą bez żadnych dodatków i ponownie przetrzeć powierzchnię. Jeśli jednak obydwa sposoby zawodzą, do wody należy dodać nieco słabego detergentu. Dobrze sprawdzi się mydło lub płyn do mycia naczyń. Zanim zostanie umyty cały materiał, należy wypróbować działanie środka w niewidocznym miejscu na rolecie. Nie bez znaczenia jest pogoda, przy jakiej czyści się rolety. Ciepły i słoneczny dzień będzie sprzyjał tym zabiegom. Roleta czyszczona na mokro powinna zostać rozwinięta, aż całkowicie wyschnie. Jej wcześniejsze zwinięcie może doprowadzić nawet do rozwoju pleśni.
Jak myć rolety wewnętrzne i wystrzegać się błędów?
Mycie rolet jest stosunkowo prostym zadaniem, jeśli będzie przestrzegać się kilku zasad. Korzystając z wody i detergentów, należy zachować umiar. Zbyt obfite używanie w tych środków, będzie przyczyną pojawiania się brzydkich zacieków na tkaninie. Nie znikną one nawet po wysuszeniu. Mocno zwilżona tkanina może się zdeformować i nie będzie spełnić swojej funkcji. Również stosowanie zbyt mocnych środków, może powodować odbarwienia, dlatego należy sprawdzić ich działanie na niewidocznym skrawku powierzchni.
Do oczyszczania rolet warto dobrać odpowiedni rodzaj gąbki. Jeśli będzie zbyt ostra, spowoduje przedarcia lub zmianę koloru. Nawet jeśli gąbka lub szmatka będzie delikatna, nie powinno się zbyt mocno pocierać materiału, a jedynie delikatnie go przetrzeć. W żadnym przypadku nie wolno prać rolet ani ręcznie, ani w automacie, gdyż ulegną całkowitemu zniszczeniu. W niektórych przypadkach dopuszcza się delikatnie przeprasowanie, o czym informuje producent w zaleceniach dla użytkownika.
Czyszcząc rolety wewnętrzne, nie wolno zapominać, że brud usuwać należny nie tylko z powierzchni materiału. Trzeba pamiętać również o mechanizmie, kasecie mocującej i sznurkach. Tutaj również pomocne będą szmatka lub gąbka, woda oraz detergent.
Czyste rolety są doskonałym elementem dekoracyjnym, sprawnym przez cały okres użytkowania, jeśli użytkownicy odpowiednio zatroszczą się o ich czystość. Nie jest to zadanie trudne. Wymaga poświęcenia chwili czasu i regularności.