Jaki alkomat wybrać – półprzewodnikowy czy elektrochemiczny?
Alkomat to niezbędne urządzenie do pomiaru stężenia alkoholu we krwi danej osoby. Wykorzystują je obecnie nie tylko służby mundurowe – dostępność różnego rodzaju tych urządzeń wpływa także na ich popularność w sprzedaży indywidualnej. Coraz więcej osób świadomie sięga po alkomaty w celu oceny własnego stanu trzeźwości przed wyruszeniem w drogę. Jakie są dostępne na rynku i jaki najlepiej wybrać?
Alkomaty półprzewodnikowe
Alkomaty typu półprzewodnikowego to jedne z bardziej popularnych rodzajów urządzeń do użytku osobistego. Wyposażone są w sensor oraz elektrodę. W trakcie pomiaru trzeźwości z wydychanego powietrza alkohol podlega utlenieniu, a jego cząsteczki są wykrywane przez czujnik. Na tej podstawie zostaje wyliczona ilość spożytego trunku. Wynik pomiaru, jaki gwarantują alkomaty półprzewodnikowe, jest podawany z dokładnością do 0,1 promila. Największą zaletą modeli z czujnikiem półprzewodnikowym może być ich niewygórowana cena, stąd są one bardzo często wykorzystywane do użytku osobistego, a ich bogatą ofertę można znaleźć u wielu producentów. To w większości urządzenia kompaktowe, które sprawdzają się doskonale w podróży, ponieważ można mieć je zawsze pod ręką. Ze względu na dużą wrażliwość alkomatów półprzewodnikowych zaleca się wykonywać próby dopiero po pewnym czasie od spożycia posiłku, a także palenia tytoniu, ponieważ te czynniki mogą zaburzyć pracę sensora.
Alkomaty elektrochemiczne
Alkomaty z sensorem elektrochemicznym wyróżniają się wysoką dokładnością pomiaru. Wbudowany czujnik rozpoznaje cząsteczki alkoholu w wydychanym powietrzu, które wchodzą w reakcję ze związkiem chemicznym umieszczonym na elektrodzie. Na pomiar nie wpływa obecność nikotyny w organizmie, co jest dużym ułatwieniem w stosowaniu tego typu alkomatów. Wykorzystywane są najczęściej przez policję, zakłady pracy oraz przy organizacji imprez masowych. Bardzo często spotykanym rodzajem modeli elektrochemicznych są urządzenia bezustnikowe. Umożliwiają one bezdotykowy pomiar trzeźwości, a ich bardzo wysoki poziom dokładności sprawia, że są powszechnie stosowane przez służby porządkowe.
Alkomat elektrochemiczny a półprzewodnikowy – różnice
Główne różnice pomiędzy alkomatem półprzewodnikowym a elektrochemicznym to czułość i dokładność pomiaru, która wynika z zastosowanych w nich sensorach. Im większa wrażliwość czujnika, tym rozdzielczość będzie bowiem dokładniejsza. Alkomaty typu półprzewodnikowego są mniej precyzyjne, jeśli chodzi dokładne sprawdzenie stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Trudno znaleźć alkomaty z czujnikiem półprzewodnikowym, który będzie wskazywał poziom stężenia z dokładnością do tysięcznych części promila. Takie właściwości ma tylko i wyłącznie sensor elektrochemiczny. Drugą kwestią, jaka różni oba rodzaje alkomatów, to ich granica błędu. Najtańsze modele alkomatów półprzewodnikowych są obarczone aż 20% ryzykiem, natomiast te z dokładnością co do 0,1 promila mają zastrzeżenia w granicach 5%. Podobnie ma się rzecz z alkomatami elektrochemicznymi z najniższej półki cenowej. Profesjonale alkomaty z sensorem tego typu mają jednak o wiele większą dokładność, co przekłada się także na bardzo mały błąd pomiaru. W ich przypadku wartość plasuje się na granicy 0,02 mg/l. Stąd właśnie alkomaty elektrochemiczne są stosowane przez policję. Należy pamiętać, że niezależnie od rodzaju urządzenia i jego ceny, każdy sprzęt tego typu wymaga okresowej kalibracji, aby zapewnić mu niezawodne działanie. Taką usługę najlepiej wykonać u dystrybutora lub producenta alkomatów.
Alkomat półprzewodnikowy czy elektrochemiczny?
Wiele zależy od tego, jaki budżet przeznaczysz na zakup tego rodzaju urządzenia. Alkomaty półprzewodnikowe, choć cechują się nieco niższą precyzją pomiaru niż urządzenia z sensorem elektrochemicznym, prezentują rewelacyjny stosunek jakości do ceny. Jeśli jesteś kirowcą, który chce zadbać o swoje bezpieczeństwo, ale nie potrzebuje najwyższej jakości urządzenia, ten sprzęt będzie zdecydowanie najlepszym wyborem. Ich niski koszt pozwala na zakup tego urządzenia praktycznie każdemu, szczególnie jeśli planujesz wkrótce podróż i nie zdążyłeś zaopatrzyć się w alkomat.