Instalacja fotowoltaiczna do podgrzewania wody – ile kosztuje?
Panele fotowoltaiczne w ostatnim czasie zyskują na ogromnej popularności, a z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na ich montaż w swoich gospodarstwach domowych. Panele fotowoltaiczne, oprócz wszystkim dobrze znanej funkcji mają jednak wiele innych zastosowań. Zasada ich działania jest bardzo prosta. Za pomocą paneli fotowoltaicznych czerpana jest energia słoneczna, która po przetworzeniu na prąd wykorzystywana jest do oświetlenia domu, zasilania systemów grzewczych, pracy sprzętów RTV i AGD oraz podgrzewania wody użytkowej i to właśnie temu ostatniemu aspektowi warto przyjrzeć się trochę bliżej. Jak wygląda ogrzewanie wody panelami fotowoltaicznymi i co warto wiedzieć na temat procesu, który to umożliwia? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi można znaleźć w poniższym artykule.
Ogrzewanie wody słońcem – jak to możliwe?
Słońce to niewyczerpalne źródło energii, które przynosi człowiekowi znacznie więcej korzyści, niż zazwyczaj zdaje sobie z tego sprawę. Jedną z nich jest możliwość generowania energii potrzebnej do zasilania wielu sprzętów i instalacji w gospodarstwach domowych. Jednak, aby było to możliwe należy sięgnąć po kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne, za pomocą których wytworzony zostanie prąd. Tak wyprodukowaną energię można spożytkować na wiele sposobów, a jednym z nich jest właśnie podgrzewanie wody użytkowej.
Instalacja fotowoltaiczna do grzania wody
Ciepła woda użytkowa stanowi jeden z najbardziej kluczowych elementów komfortowego życia w każdym gospodarstwie domowym. Aby móc z niej korzystać stosuje się różnego rodzaju techniki – te bardziej i mniej popularne. Do głównych metod pobierania ciepłej wody użytkowej należą między innymi: kotły gazowe, sieć miejska, ogrzewanie przepływowe oraz energia słoneczna. Ostatnia technologia, działająca na zasadzie paneli fotowoltaicznych należy do jednej z najbardziej opłacalnych metod, gdyż jest o wiele bardziej ekologiczna, pozwala zaoszczędzić pieniądze i uniezależnić się od rosnących cen surowców. Dodatkowo instalacja taka posiada gwarancję nieprzerwanej pracy przez 25 lat.
Zestawy fotowoltaiczne do grzania wody
Panele fotowoltaiczne są instalacjami, które składają się z połączonych w sposób szeregowy modułów, na którym przyporządkowane są ogniwa fotowoltaiczne wykonane z płytki krzemowej. Zestawy fotowoltaiczne, aby spełniały swoją rolę i działały w jak najlepszy sposób zazwyczaj montuje się na dachach domów lub na gruncie w dobrze nasłonecznionym miejscu. Jednak jak wygląda taka instalacja i co sprawia, że przyczynia się do ogrzewania wody?
Aby wygenerować zapotrzebowanie na energię elektryczną przeciętnego gospodarstwa domowego należy zaopatrzyć się w moduły obejmujące od 4 do 6 paneli słonecznych. Taka instalacja będzie w stanie zasilić bojler o mocy 3 kW. Aby cała konstrukcja działała i spełniała swoją funkcję, oprócz odpowiednio dobranych paneli oraz ilości modułów, należy zamontować przetwornicę służącą do przekształcenia napięcia stałego na zmienne. Taki prąd zasili grzałki, które to nagrzewają wodę użytkową. Warto pamiętać, że system paneli, a dokładniej instalacja fotowoltaiczna nie musi być podpięta do sieci energetycznej, a sam układ nie wymaga rejestracji w zakładzie energetycznym.
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna do podgrzewania wody?
Panele fotowoltaiczne montowane do podgrzewania wody użytkowej nie różnią się znacznie od tych, które stosuje się do innych celów wykorzystywanych w gospodarstwach domowych. Do jednej z najistotniejszych rozbieżności zalicza się jednak sterownik, który w instalacji służącej do podgrzewania CWU musi być podłączony do grzałki w bojlerze. Jak jednak wygląda koszt tej konkretnej konstrukcji? Fotowoltaika do grzania wody cena – panele stosowane w instalacji do podgrzewania wody użytkowej nie wymagają dużej mocy, gdyż dzienne zapotrzebowania obejmuje wartość ok. 6 kWh energii. Większość paneli fotowoltaicznych stosowanych do tych właśnie celów kosztuje więc w granicach dziewięciu/dziesięciu tysięcy złotych, w co wliczone są już: zakup, montaż i gwarancja.