stal

Na czym polega cięcie laserowe?

Cięcie przy użyciu lasera pozwala na łatwą obróbkę wielu materiałów, których nie udaje się precyzyjnie docinać przy użyciu tradycyjnych metod. Wykorzystywana jest tutaj skupiona wiązka laserowa, która charakteryzuje się bardzo wysoką temperaturą. Cięcie laserowe to idealna metoda wycinania skomplikowanych kształtów w drewnie, w szkle oraz metalach.

Jakie są główne techniki cięcia laserowego?

Istnieją trzy podstawowe techniki, które wykorzystywane są podczas laserowego cięcia materiałów. Najpopularniejsza z nich jest metoda spalania, a potem stapiania. Najrzadziej stosuje się technikę sublimacji. Wybór metody zależy od rodzaju materiału, który jest obrabiany oraz od jego grubości. Najczęściej spotkasz się z metodą cięcia materiałów przy pomocy spalania. Wiązka lasera jest skupiona, ma bardzo wysoką temperaturę, z tego względu laser pracuje na niezwykle małej powierzchni, co jest niewątpliwie atutem. W ten sposób możliwe jest dokładne cięcie laserowe metalu. Topnienie jest używane głównie w przypadku tworzyw sztucznych. Do obróbki szkła przy pomocy wiązki lasera używa się techniki kontrolowanego pękania materiału. Laserowe cięcie szkła jest możliwie dzięki użyciu bardzo krótkich impulsów lasera. Ultrakrótkie impulsy wiązki światła pozwalają na unikanie pęknięć kruchego materiału, jakim jest szkło. Daje to przewagę lasera nad innymi technikami obróbki.

Cięcie laserowe stali to obecnie jedna z popularnych metod obróbki tego materiału, to dobra alternatywa dla wycinania przy użyciu wody lub plazmy. Wiązka lasera daje możliwość uzyskiwania różnych kształtów w produktach stalowych, nierdzewnych oraz aluminiowych. W przypadku blachy stalowej jest to grubość nawet do 25 mm, a w przypadku aluminium – 12 mm. Laserem można nie tylko ciąć, ale też grawerować oraz robić nawet niewielkie otwory.

Cięcie laserowe – zalety

Główną zaletą tej techniki jest możliwość uzyskania produktów o powtarzalnym kształcie – możliwe jest to dzięki dużej precyzji, jaką daje cięcie laserem. Korzyścią rozwiązania jest też spora wydajność i ogromna szybkość pracy lasera. Wycinane kształty są bardzo estetyczne, mają równe brzegi. Laser pozwala na uzyskanie nawet najdrobniejszych elementów, co pozwoli zrealizować wiele Twoich autorskich i oryginalnych projektów. Wiązka laserowa może bez problemu wycinać otwory w metalu o dość dużej grubości.

Maszyny, które tną przy pomocy lasera, są w pełni zautomatyzowane, można je łatwo zaprogramować. Z tego względu udaje się otrzymać dużą partię takich samych produktów wysokiej jakości. Precyzja działania ogranicza straty materiałów oraz zmniejsza ryzyko powstawania niepożądanych uszkodzeń i ubytków.

Laserowe cięcie szkła pozwala na sprawne i dokładnie cięcie szyb o dużej powierzchni. Wiązka światła daje też możliwość robienia unikalnych żłobień oraz grawerów na szkle, co wykorzystywane jest w produkcji eleganckich kieliszków, wazonów oraz personalizowanych statuetek pamiątkowych. Jak widać, cięcie laserowe zalety ma różne, warto też dodać, że nie wymaga używania dodatkowych materiałów, co wpływa na niski koszt eksploatacji maszyn. Wiązka światła umożliwia cięcie laserowe metalu szlifowanego i powlekanego, przy czym nie narusza jego powłoki.

Cięcie laserowe — cena. Co na nią wpływa?

Na cenę cięcia laserem wpływa głównie rodzaj materiału oraz jego grubość, ma to istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku obróbki stali oraz metalu. I tak np. cięcie laserowe stali o grubości około 2 cm będzie dużo kosztowniejsze niż obróbka zwykłego metalu o grubości 1 cm. Bierze się pod uwagę też wielkość powierzchni oraz rodzaj pracy, którą wykona laser. Cenę cięcia laserowego może obniżyć wielkość zlecenia, w przypadku dużego zamówienia maszyna pracuje cały czas na tych samych ustawieniach. Zwykłe cięcie materiału jest tańsze niż wycinanie finezyjnych kształtów, wiercenie otworów lub grawerowanie napisów. Cena może różnić się w zależności od województwa, w którym wykonywana będzie usługa, oraz od wielkości miasta. Zwykle w dużych miastach cięcie laserem jest droższe.

Podobne wpisy