Pokora – co to jest i jak się jej nauczyć?
Pokora we współczesnym świecie wydaje się być coraz mniej niedocenianą cnotą. Wielu osobom ta cecha wydaje się czymś mistycznym lub nawet biblijnym. Jednak to, że pokora stała się staromodna, nie oznacza wcale, że nie jest już aktualna i godna pochwały. Dlaczego ta cecha jest tak wartościowa i co wnosi do naszego życia?
Co to jest pokora i jak ją rozumieć?
Pokorą nazywamy stan cichości umysłu, skromności i bezpretensjonalności, który degraduje poczucie naszej wartości. Ta definicja może sprawić, że dla niektórych ta cecha może brzmieć negatywnie. W rzeczywistości jest jednak odwrotnie. Pokorę często utożsamia się z wielkimi przywódcami religijnymi. Na ich przykładzie bardzo łatwo zrozumieć, czym jest to zjawisko. Postacie te umiejscawiały się w hierarchii świata, zaniżając swoją rolę nie z powodu czucia się gorszymi od innych, ale z przekonania, iż nie są ważniejsi od innych spraw i innych ludzi. Ludzie pokorni rozumieją, że każdy człowiek jest wartościowy w taki sam sposób, nic nie należy im się bez przyczyny, a ich osobisty interes nie jest ważniejszy od reszty świata.
Pokora – jak się jej nauczyć?
Dla wielu z nas cnota pokory może być jedną z najtrudniejszych cech do rozwinięcia, ponieważ wymaga od nas uznania, że racja nie zawsze jest po naszej stronie i nie mamy odpowiedzi na wszystko. Uczy ona także pogodzenia się z błędami i przyjmowania nieuniknionych porażek. Aby dobrze zrozumieć, co to jest pokora, musimy także być zdolni do akceptacji siebie, jak i porządku całego świata. Jeśli chcesz kultywować w sobie poczucie pokory, możesz spróbować regularnie wykonać jedną lub więcej z poniżej przedstawionych czynności:
Spędzaj czas na słuchaniu innych
Kluczową cechą pokory jest umiejętność doceniania innych ludzi i umożliwienie im zostania wysłuchanym. Poświęcenie czasu na zrozumienie innych i wydobycie cudzych wartość i uczuć, pozwala otworzyć swój umysł na życie innych.
Praktykuj uważność i skup się na teraźniejszości
Ważnym elementem, o który musimy dbać, jest akceptacja, a nie ocenianie i bezustanne komentowanie. To, jak nauczyć się pokory, wymaga zrozumienia świata i pozwolenia mu rządzić Tobą. Nie oznacza to jednak, że mamy dążyć do bierności i unikać poprawy. Zamiast tego musimy zrozumieć, że jesteśmy elementem większej układanki, która jest o wiele bardziej skomplikowana i niezależna od nas. Skupienie się na obecnie trwającej rzeczywistości pomaga najlepiej chłonąć otaczający nas świat takim, jaki jest i nie martwić się o przeszłe lub przyszłe troski, na które nie mamy wpływu.
Bądź wdzięczny za to, co już masz
Innymi słowy, poświęć trochę czasu na policzenie codziennych błogosławieństw, jakie Ci się przytrafiają i bądź za nie wdzięczny. Bardzo łatwo jest dać się wciągnąć w niekończącą się spiralę pragnienia więcej i więcej. Poświęcenie czasu na chwilę zatrzymania się i przypomnienia sobie o wszystkich radościach Twojego życia jest dobrym sposobem na pielęgnowanie bardziej pokornego, pozytywnego i zadowolonego nastawienia umysłu.
Proś o pomoc, jeśli jej potrzebujesz
W wielu z nas przyzna, że istnieje w nim pewna forma dumy, która opiera się na zdolności samodzielnego rozwiązywania własnych problemów, a to nie zawsze jest możliwe. Pokora pomaga nam więc na rozpoznaniu, kiedy potrzebujemy pomocy od innych i w proszeniu o tę pomoc. Zdanie sobie sprawy z braku poczucia wszechmocności, znacznie ułatwia wiele życiowych spraw.
Szukaj informacji zwrotnych od innych ludzi
Być może ta kwestia jest szczególnie ważna dla różnych liderów, którzy są odpowiedzialni za innych, ale wszyscy możemy skorzystać na słuchaniu cudzych opinii. Proś innych o wyrażenie zdania w różnych kwestiach, nawet tych personalnych i daj do zrozumienia swojemu rozmówcy, że doceniasz jego słowa. Nie bój się krytyki, gdyż ta oferowana Tobie w dobrej wierze pozwoli Ci na poznanie prawdy o Tobie i Twoich działaniach. Otwarcie słuchaj opinii innych i bądź za nie wdzięczny.
Analizuj swoje działania, wykluczając język dumy
Zarozumiałość, próżność i arogancja to nieprzyjemne słowa. Czasami jednak trudno jest uniknąć poczucia, że kierujemy naszymi działaniami pod ich wpływem. Często wywołuje to u nas to całkiem przyjemna uczucia, ale te zaślepiają poczucie realiów i pozbawią naszych wyborów dobrych intencji. Oceniaj swoje działania i bądź szczery w odpowiedziach i przede wszystkim nie usprawiedliwiaj się zachowaniami innych ludzi. Taka postawa najlepiej wskaże Ci jak nauczyć się pokory.