Co zrobić, żeby utrzymać ładny zapach w domu?

Każdy wie, że sam wystrój domu nie sprawi, iż będziemy się w nim dobrze czuli. Na to, czy chcemy przebywać w danym pomieszczeniu, wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest czystość. Nawet pomieszczenie wyposażone w najpiękniejsze meble oraz akcesoria może odstraszać, jeśli jest zaniedbane. Z kolei jedną z oznak czystości jest przyjemny zapach, który zachęca do pozostania w określonym miejscu.

Zapachy odczuwamy niemalże wszędzie i często nawet nie zastanawiamy się, jak wpływają na nasze samopoczucie. Warto podkreślić, iż niektóre zapachy do domu mogą sprawiać, że poczujemy się odprężeni, a nawet senni, a inne mogą działać drażniąco, wpływając negatywnie na humor danej osoby, a nawet doprowadzając do bólów głowy. Z tego powodu niezwykle istotne jest zadbanie o przyjemny zapach oraz dobór odpowiednich aromatów, szczególnie w domu, ponieważ to właśnie w nim spędzamy znaczącą ilość czasu.

Co zrobić, żeby w domu był ładny zapach?

Najprostszą, a jednocześnie najbardziej oczywistą odpowiedzią będzie po prostu zadbanie o czystość. Systematyczne pranie ubrań, wyrzucanie śmieci, zmienianie pościeli, czyszczenie pralki, lodówki, czy też zmywarki to bardzo ważne czynności. Nagromadzenie odpadków w domu sprawia, iż początkowo ledwo wyczuwalny zapach staje się nie do zniesienia. Jeśli doprowadzimy do takich sytuacji, to później ciężko jest tego zapachu się pozbyć, ponieważ może osiadać na tkaninach takich jak firany czy koce. Nie należy zapominać również o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Oprócz podstawowych działań, które uchronią pomieszczenie przed nieprzyjemnymi zapachami, warto wyposażyć dom w dodatkowe akcesoria, które wprowadzą do niego ciekawe aromaty.

Zapachy do domu – naturalne sposoby

Piękne aromaty możemy uzyskać dzięki wykorzystaniu tradycyjnych produktów, które każdy posiada w domu. Intensywnie pachnące owoce, takie jak pomarańcze, czy jabłka wypełniają pomieszczenie subtelnym owocowym zapachem. Ziarna kawy to nie tylko piękny zapach, ale jednocześnie pochłaniacz innych, mniej przyjemnych aromatów. Kwiaty są zawsze największym sprzymierzeńcem – wyposażając pokoje w różne odmiany kwiatów, możemy uzyskać bardzo różne efekty. Do kuchni, salonu, czy łazienki sprawdzą się bardziej wyczuwalne zapachy, o większej intensywności, z kolei w sypialni warto postawić kwiat lawendy, który znakomicie wpływa na jakość snu. Dodatkowo kuchnię można wyposażyć w różnego rodzaju zioła, takie jak bazylia, mięta, czy szałwia, które uwalniają zapach, a jednocześnie stanowią ważną część wielu potraw. Bardzo przydatnym rozwiązaniem dla osób palących jest pozostawienie w niewidocznym miejscu gąbki nasączonej wodą – pochłonie ona nieprzyjemny zapach dymu.

Inne wynalazki zapachowe

Naturalne sposoby to nie wszystko, można wspomagać się jeszcze wieloma innymi produktami, które każdy dobiera w zależności od upodobań. Najpopularniejszym wyborem są świecie zapachowe – możliwości wyboru aromatów jest nieskończenie wiele – od delikatnych, bardzo naturalnych, po niezwykle intensywne, takie jak piżmo, czy cynamon. Coraz większą popularnością cieszą się kominki, w których mechanizm działania polega na umieszczeniu w specjalnym naczynku olejku eterycznego, pod którym stawia się pojedynczą świeczkę i wówczas ciepło pochodzące z niej pozwala uwolnić zapachy olejków. Równie nowoczesnym rozwiązaniem są nawilżacze powietrza, do których również można dodać kilka kropel olejku zapachowego. Warto zawsze pamiętać o klasycznych odświeżaczach powietrza, które znakomicie spełniają swoją funkcję w toalecie. O piękny zapach w szafie zadbają z kolei zawieszki, które oprócz zapachu, mogą zapewniać skuteczną ochronę przed molami atakującymi ulubione ubrania. Ciekawą formą są również kadzidełka, jednakże należy pamiętać, iż potrafią one pachnieć bardzo intensywnie, co dla części osób nie jest przyjemne, a wręcz drażniące.

Jak można zauważyć, na pytanie brzmiące: jak mieć ładny zapach w domu?, jest wiele odpowiedzi. Aromaty należy dopasowywać do własnych preferencji zapachowych, a także pomieszczeń, które mają zostać otulone danym pachnidłem.

Podobne wpisy