Jaką kawiarkę wybrać?

Kawiarka, czyli mały zaparzacz ciśnieniowy, cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. Jest to idealne rozwiązanie dla kawowych smakoszy, którzy cenią sobie oryginalny smak i aromat włoskiej kawy. Urządzenie działa na zasadzie wytwarzania ciśnienia, które pod wpływem odpowiedniej temperatury doprowadza wodę do wrzenia, a następnie wypycha ją do góry. Wrząca woda przechodzi przez sitko ze zmieloną kawą aż do górnego zbiornika, w którym gromadzi się już napar gotowy do spożycia. Ten stylowy zaparzacz ciśnieniowy parzy kawę zgodnie z oryginalną techniką parzenia, więc jeśli każdego ranka pragniesz przenosić się w świat klimatycznych Włoch – rozwiązaniem jest właśnie kawiarka. Ale jaką wybrać, aby cieszyć się najlepszej jakości naparem kawowym? Jaka kawiarka będzie najlepsza? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Stalowa czy aluminiowa

Pierwsze zaprojektowane w 1933 roku urządzenie było wykonane z aluminium, dlatego to właśnie ten materiał uważa się za oryginalny. Obecnie jednak na rynku możemy spotkać również kawiarki wykonane ze stali. Jaka kawiarka zatem będzie najlepsza?

Kawiarki aluminiowe. Wykonywane są z certyfikowanego stopu aluminium, które może być oczywiście dopuszczone do kontaktu z żywnością. Kawiarki z tego tworzywa posiadają zazwyczaj oryginalny, kanciasty kształt, dzięki czemu oprócz parzenia Twojego ulubionego napoju, mogą służyć także jako cieszący oko element wystroju wnętrza. Jeśli cenisz sobie tradycję i zależy Ci na oryginalnym wyglądzie przypominającym włoskie kafetierki – ta opcja jest dla Ciebie. Kawiarki aluminiowe są bardzo łatwo dostępne, a ich stosunkowo niska cena sprawia, że grono wielbicieli tych urządzeń stale się powiększa. Pamiętaj jednak, że materiał wykorzystany do produkcji urządzenia nie należy do najtrwalszych i po długotrwałym użytkowaniu może zmieniać swój kształt, odbarwiać się, a nawet wpływać na smak parzonej kawy.

Kawiarki stalowe. Jeśli chodzi o wygląd, to można powiedzieć, że są one zupełnym przeciwieństwem tych wykonanych z aluminium, których autem był między innymi wygląd tradycyjny. Kawiarki stalowe to opcja dla osób, które cenią sobie nowoczesność i minimalizm. Mają one obły kształt, są gładkie i najczęściej błyszczące, a dostępne są w jednym stalowym kolorze. Jedną z zalet urządzeń wykonanych ze stali jest z pewnością to, że są one znacznie trwalsze niż te z aluminium. Stal jest odporna na różnego rodzaju czynniki zewnętrze, nie odbarwia się i nie zmienia kształtu, dlatego tak wykonana kawiarka posłuży Ci z pewnością na długi czas.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze?

Oprócz materiału użytego do wykonania kawiarki różnią się też takimi cechami jak pojemność oraz sposób działania. Na rynku dostępne są kawiarki na kuchenkę gazową, kuchenkę elektryczną, a nawet na płytę indukcyjną czy ceramiczną. To, jakie urządzenie wybierzesz, zależy oczywiście w głównej mierze od warunków, jakie posiadasz w kuchni. Innym czynnikiem, którym powinieneś kierować się przy wyborze kawiarki, jest to, jakie masz potrzeby względem pojemności urządzenia. Zastanów się, ile kaw będziesz przyrządzać jednorazowo. Na rynku dostępne są kawiarki o naprawdę różnych pojemnościach. Producenci oferują urządzenia pozwalające przygotować jednorazowo 2 filiżanki, 6, a nawet 18. Jeśli zatem kupisz kawiarkę przeznaczoną do przygotowania 6 filiżanek kawy, to niestety tyle będziesz musiał lub musiała jednorazowo przygotować. Wyjątkiem są kawiarki wyposażone w tak zwany reduktor, czyli urządzenie, które pozwala na decydowanie o ilości zaparzanej kawy. Daje to możliwość przygotowania mniejszej ilości kaw w dużym urządzeniu, jednak pamiętaj, że nie każda kawiarka posiada reduktor. Oprócz wszystkich wspomnianych czynników wpływających na wybór kawiarki pamiętaj również, że istotną rolę odgrywa jakość materiału oraz jakość wykonania. Wpływa to znacząco na smak parzonej kawy i wygodę w obsługiwaniu. Dobrej jakości urządzenia gwarantują również bezpieczne dla zdrowia użytkowanie, dlatego zadbaj o to, aby Twoja kawiarka była od sprawdzonych producentów.

Podobne wpisy