cnc

Frezowanie CNC – co to jest?

Frezowanie to bardzo popularna metoda obróbki skrawaniem. W procesie obrabiania wykorzystywane są specjalne urządzenia, czyli frezarki. Współcześnie obróbkę metali zdominowała automatyka, wykorzystująca sterowane numerycznie maszyny i narzędzia CNC. Dotyczy to również frezowania. Frezarki CNC to jedne z najważniejszych narzędzi w przemyśle wytwórczym. Mają szerokie zastosowanie i dają możliwość sprawnej obróbki różnego rodzaju obiektów. Frezowanie CNC co to jest i jakie ma zastosowanie?

Metody obróbki skrawaniem CNC a frezowanie CNC

Obróbka skrawaniem to bardzo często wykorzystywana technologia kształtowania surowca, polegająca na usuwaniu warstw materiału za pomocą obrabiarek. W wyniku procesu technologicznego zostają nadane obiektowi: kształt, wielkość i funkcjonalność. Na ten typ obróbki składa się cała grupa metod przeprowadzana konwencjonalnie – ręcznie lub za pomocą specjalistycznych maszyn. Są one stosowane w kształtowaniu tworzyw sztucznych, drewna albo obróbce metali przez ścinanie lub ścieranie warstwy powierzchniowej. Metody obróbki skrawaniem to: frezowanie, szlifowanie, toczenie, wiercenie, struganie.

Od kilkudziesięciu lat przemysł wytwórczy przechodzi proces automatyzacji. Bardzo dużą popularnością cieszą się maszyny i urządzenia CNC. Dają możliwość bardziej efektywnego, precyzyjnego i szybszego niż konwencjonalne metody wykonywania nawet bardzo wyszukanych form i kształtów. Najczęściej stosowanymi maszynami są elektrodrążarki, tokarki oraz frezarki. Skrót CNC wywodzi się od angielskiego terminu Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Oznacza to układ sterowania numerycznego, wyposażony w mikrokomputer. Pracę obrabiarki nadzoruje urządzenie, komunikujące się z operatorem za pomocą interfejsu użytkownika.

Postaramy się wyjaśnić, co to jest frezowanie cnc. Frezowanie to bardzo popularny sposób obróbki skrawaniem, a frezarki CNC to jedne z najważniejszych narzędzi w przemyśle wytwórczym, ze względu na swoje wyprofilowanie mające szerokie zastosowanie. Używane są zarówno do obrabiania płaskich powierzchni, jak i formowania takich elementów, jak rowki, profile i gwinty. Posiadają nowoczesny interfejs, mocne siłowniki i zautomatyzowany układ centralnego smarowania. 

Zalety i wykorzystanie frezowania CNC

Frezowanie cnc co to za metoda już wiadomo. Teraz będziemy rozpatrywać, jakie ma zalety. Niewątpliwie bardzo ważną zaletą jest doskonała precyzyjność. Automatyzacja procesu obrabiania daje możliwość wytwarzania idealnie odwzorowanych elementów nawet o bardzo skomplikowanych kształtach, często niewielkich. Dzięki precyzyjnemu określeniu wymiarów można ograniczyć zużycie surowca. Możliwa jest powtarzalność obróbki, a co za tym idzie otrzymywanie obiektów o takich samych parametrach nawet przy zamówieniach seryjnych. Dzięki automatyzacji możliwa jest jednoczesna praca wielu frezarek, zwiększa się wydajność i efektywność, a czas obrabiania się skraca. Frezowanie CNC to metoda uniwersalna. Możliwe jest obrabianie różnych rodzajów materiałów, takich jak: metale, drewno, tworzywa sztuczne.

Frezowanie CNC w przemyśle wytwórczym daje możliwość precyzyjnego skrawania. To metoda odpowiednia do produkcji jednostkowych unikatowych elementów, takich jak prototypy, ale również w wytwarzaniu seryjnym, np. w produkcji maszyn. Sprawdza się w produkcji masowej. Jest wykorzystywana w bardzo wielu branżach, np.: przemyśle lotniczym, kosmicznym, motoryzacyjnym, jubilerstwie czy sektorze wojskowym. Na potrzeby medyczne mogą być wykonywane  pojedyncze, niestandardowe detale.

Podsumowanie

W powyższym artykule rozpatrujemy frezowanie CNC w Rzeszowie – co to za metoda obróbki, jakie ma zalety i zastosowanie. Zautomatyzowane frezowanie CNC ma wiele zalet. Dzięki temu jest to często stosowana technologia. Wykorzystanie sterowanych numerycznie maszyn wpływa na niezwykle precyzyjną i powtarzalną obróbkę, co jest bardzo trudne do uzyskania przy konwencjonalnych metodach. Możliwe jest wykonywanie unikatowych elementów i realizowanie zamówień seryjnych. 

Podobne wpisy