aparat na zęby

Jak działa aparat ortodontyczny?

Proste, białe i zadbane uzębienie to bez wątpienia duży atut, który jest bardzo przydatny w świecie kontaktów międzyludzkich. To, jak wyglądamy, ma duże znaczenie dla naszych relacji zawodowych, społecznych czy towarzyskich. Wady zgryzu stanowią jednak nie tylko defekt kosmetyczny, ale również poważny problem zdrowotny. To wszystko sprawia, że warto je leczyć, korzystając z wiedzy i umiejętności specjalisty ortodonty. Jak działa aparat ortodontyczny i w jakich sytuacjach warto się na niego zdecydować?

Kto może nosić aparat ortodontyczny i kiedy warto o nim pomyśleć?

Widok aparatu ortodontycznego na zębach nikogo już dziś nie dziwi. Używają go zarówno dzieci, jak i dorośli w różnym wieku. Za wady zgryzu odpowiadają między innymi czynniki genetyczne, przedwczesna utrata zębów mlecznych, bruksizm, nawyk ssania kciuka lub obgryzania paznokci, a także nieprawidłowa pozycja dziecka podczas karmienia i snu. Jeśli zauważymy u siebie lub swojego dziecka nieprawidłowości w zgryzie, powinniśmy wybrać dobrą i sprawdzoną klinikę stomatologiczną, która zagwarantuje nam fachową usługę ortodontyczną przy użyciu najnowszych technologii. Warto przy tym skorzystać z pomocy placówki, która proponuje szeroki wybór aparatów ortodontycznych dla dzieci i dorosłych, jak na przykład klinika https://soldent.pl/usluga/ortodoncja. Specjalista zdiagnozuje istniejący problem oraz dobierze odpowiednie urządzenie dostosowane do rodzaju wady, oraz wieku i kondycji pacjenta.

Aparat ortodontyczny – jak to działa? Budowa i zasada funkcjonowania

Główną zasadą działania aparatu ortodontycznego jest wywieranie mechanicznego nacisku, którego celem jest przemieszczenie zębów do prawidłowej pozycji i w efekcie korekta wady. Wyróżniamy aparaty ruchome (zdejmowane) oraz zakładane na stałe. Aparat stały to konstrukcja zbudowana z zamków, specjalnych tub, a także z łuków i ligatur. Wykonane z metalu tuby są zakładane na zęby trzonowe, natomiast zamki przymocowane zostają do wszystkich zębów. Z zamkami łączą się łuki, po których przesuwają się zęby osoby noszącej aparat. Połączenie tworzone jest za pomocą tak zwanych ligatur. Aparaty ruchome mają bardzo zróżnicowaną budowę i podobnie jak urządzenia stałe są dostosowane do anatomii konkretnego pacjenta. Zazwyczaj zbudowane są z części akrylowej, elementów metalowych i śrub, a także z klamr, sprężynek i łuków wargowych. Podstawową różnicą jest to, że można je wyjmować z jamy ustnej – należy je nosić przeciętnie kilkanaście godzin na dobę.

Wady zgryzu, które skoryguje dobrze dobrany aparat ortodontyczny

Aparat może być pomocny w korygowaniu takich wad, jak przodozgryz i tyłozgryz, zgryz krzyżowy, zgryz głęboki, stłoczenie zębów, szparowatość zębów (zbyt duże odległości między nimi), a także zgryz otwarty. Założenie aparatu poprzedza dokładna diagnostyka dokonywana w gabinecie ortodontycznym, stworzenie i analiza planu leczenia oraz oszacowanie kosztów, a także dobór konkretnego urządzenia. Aparat ortodontyczny wyrównuje zęby, wywierając na nie nacisk, a także doprowadza do ich prawidłowego ustawienia się w łuku oraz do powstania fizjologicznego zwarcia między żuchwą a szczęką. Wiąże się to również z nawarstwianiem się tkanki kostnej w miejscu dotychczasowej lokalizacji zęba i jej zanikaniem tam, gdzie ząb się przemieszcza.

 

Jak szybko działa aparat ortodontyczny i jak długo trzeba go nosić?

Odpowiedź na pytanie, jak szybko działa aparat ortodontyczny jest jednoznaczna: musimy uzbroić się w cierpliwość. Trwa to przeciętnie od dwóch do trzech lat, niezbędne są także regularne kontrole u lekarza ortodonty, które pozwolą na weryfikację, czy mechanizm działa prawidłowo. Warto jednak podjąć to wyzwanie i związany z nim wysiłek. Efektem będzie pozbycie się lub wyraźna redukcja wady zgryzu, korzyści wizualne i estetyczne, a także poprawa procesu żucia, trawienia i przyswajania substancji odżywczych. Wyprostowanie zgryzu przynosi też często zalety natury logopedycznej. Dobry aparat i fachowa opieka ortodontyczna, a także nasze zaangażowanie z całą pewnością pozwolą nam cieszyć się pięknym uzębieniem.

Podobne wpisy