Jak impregnować beton?

Impregnacja betonu ma sprawiać, że nie będzie on materiałem mocno chłonnym, a przez to stanie się łatwiejszy w czyszczeniu. Zabezpieczenie to jest szczególnie ważne w przypadku przestrzeni zewnętrznych, ale warto je również wykonać na betonowych posadzkach wewnątrz budynków. Niezależnie od tego, czy chcemy impregnować kostkę brukową, czy przemysłową posadzkę, powinniśmy poznać podstawowe zasady, które pozwolą przeprowadzić ten proces prawidłowo. Jak powinna być przeprowadzona impregnacja betonu, by uzyskać pożądany efekt? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Na co zwrócić uwagę, zanim wykonamy pierwszą impregnację betonu?

Wielu inwestorów zastanawia się, jak impregnować beton, by zapewnić najlepszy możliwy efekt. Sprawa nie jest przesadnie skomplikowana, ale należy pamiętać, by nie impregnować betonu „młodego”. Jest to szczególnie istotne w przypadku kostki brukowej, na której przez pierwsze 12-24 miesiące po wyprodukowaniu mogą pojawiać się białe wykwity. Zaimpregnowanie kostki w takim stanie może powodować jej trwałe oszpecenie. Warto więc wstrzymać się z tym zabiegiem do czasu, aż wykwity przestaną się pojawiać. W przypadku posadzek przemysłowych wewnątrz budynków proces impregnacji można przeprowadzić w momencie, gdy beton całkowicie dojrzeje.

Warto pamiętać, że impregnowanie betonu powinno się przeprowadzać, wykorzystując przeznaczone do tego środki. Ważne, by wybrać preparat przeznaczony do powierzchni, jaką chcemy zabezpieczyć. Inne impregnaty stosuje się we wnętrzach, inne natomiast w przestrzeniach otwartych. Jeśli chcemy osiągnąć długotrwały efekt, warto wybierać markowe środki, które być może są trochę droższe, ale zapewniają lepsze właściwości hydrofobowe i charakteryzują się zdecydowanie większą trwałością.

Impregnacja betonu krok po kroku, czyli jak to zrobić bez specjalistycznych narzędzi?

Wiemy już czym zaimpregnować beton, teraz czas przejść do części praktycznej. Cały proces jest na tyle prosty, że poradzimy sobie z nim samodzielnie i nie ma konieczności zatrudniania wykwalifikowanej ekipy. W pierwszym kroku powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Musimy pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i luźnych elementów, które mogą zmniejszyć wchłanianie impregnatu w głąb betonu. Środki impregnujące można nakładać pędzlem lub wałkiem, ale w przypadku powierzchni betonowych najlepszym sposobem jest wykorzystanie opryskiwacza. Za jego pomocą będziemy w stanie równomiernie rozprowadzić impregnat i uzyskać pożądany efekt.

Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem pracy dokładnie przeczytać ulotkę danego preparatu i zastosować się do wskazówek tam opisanych. Różny skład sprawia, że niektóre z nich należy nakładać kilkukrotnie, by uzyskać pożądany efekt. Ważne, by prace przeprowadzać w optymalnej temperaturze. Nie powinny one być wykonywane, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza. Musimy zwrócić uwagę, by impregnowana powierzchnia nie była w momencie pracy mocno nasłoneczniona, bo zbyt szybkie parowanie środka może mocno osłabić ostateczny efekt.

Dlaczego warto impregnować powierzchnie betonowe?

Wykorzystanie dobrego impregnatu zwiększa odporność betonu i nadaje powierzchniom bardzo ładnego wyglądu. W zależności od użytego środka możemy uzyskać efekt mokrego betonu, połysku lub delikatnego koloru. Impregnaty wzmacniają strukturę, ale ich głównym zadaniem jest ograniczenie wchłaniania wilgoci i wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki temu beton jest czystszy, a nawet jeśli się zabrudzi, jest łatwiejszy w czyszczeniu. Niektóre impregnaty mają właściwości niwelujące rysy i pęknięcia. To najprostszy sposób, by poprawić wygląd każdej powierzchni wykonanej z betonu.

Impregnacja to stosunkowo prosta czynność dlatego warto ją przeprowadzać regularnie. Dobry środek do zabezpieczania powierzchni betonowych nie jest przesadnie drogi, a oszczędności na samodzielnym wykonywaniu pracy mogą być naprawdę spore, dlatego nie warto tutaj oszczędzać. Im lepszy impregnat zastosujemy na naszą powierzchnię, tym ładniejszy i bardziej długotrwały efekt uda nam się uzyskać.

Podobne wpisy