sport

Jak zostać nauczycielem wychowania fizycznego?

Aktywność fizyczna to podstawa zdrowego stylu życia. Przez ostatnie kilka lat znacząco zwiększyła się świadomość społeczna związana z tym, jak wielkie spustoszenia dla organizmu niesie ze sobą siedzący tryb życia. Już od pierwszych lat szkolnych w szkołach dzieci uczęszczają na zajęcia z wychowania fizycznego. Rola nauczyciela prowadzącego te lekcje jest niezwykle odpowiedzialna – ma on bowiem za zadanie zachęcanie uczniów do uprawiania sportów oraz budowanie w nich pozytywnych nawyków związanych z aktywnością na świeżym powietrzu. Zapotrzebowanie na pedagogów specjalizujących się w nauczaniu tego przedmiotu nieustannie rośnie. W związku z tym warto odpowiedzieć na pytanie: jak uzyskać kwalifikacje umożliwiające podjęcie pracy jako nauczyciel wychowania fizycznego?

Obowiązki nauczyciela wychowania fizycznego?

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, jak zostać nauczycielem wychowania fizycznego, zastanów się, czy masz predyspozycje, które ułatwią pracę w tym zawodzie. Warto pamiętać o tym, że nauczyciel wf-u, jak każdy instruktor czy trener, powinien cechować się rozwiniętymi zdolnościami komunikacyjnymi. Podczas zajęć należy bowiem utrzymywać dyscyplinę, wspomagać dzieci i młodzież w rozwiązywaniu konfliktów, a także sprawnie odnajdywać się w interakcjach z rodzicami, innymi nauczycielami czy pracownikami administracji.

Zadając sobie pytanie, jak zostać wuefistą, warto także zorientować się, jakie są wszystkie obowiązki osoby pracującej na tym stanowisku. Jest to przede wszystkim prowadzenie zajęć lekcyjnych, jednak nie tylko. Nauczyciele W-Fu często muszą dostosowywać prowadzone przez siebie zajęć do możliwości osób niepełnosprawnych. Do ich zadań należy też prowadzenie spotkań promujących zdrowe odżywianie czy prawidłowe techniki wykonywania ćwiczeń. Niektórzy nauczyciele zajmują się też prowadzeniem treningów drużyn sportowych. 

Kto może zostać wuefistą?

Jak zostać nauczycielem w-f? Aby rozpocząć pracę na stanowisku nauczyciela W-Fu, należy skończyć studia. Aby się na nie zakwalifikować, niezbędna jest zdana matura, a często także pozytywne ukończenie egzaminów sprawnościowych. Jest to kierunek wybierany przede wszystkim przez osoby, które w wieku szkolnym uprawiały różnego rodzaju sporty. Każdy, kto myśli o pracy w tym zawodzie, powinien więc uczęszczać na możliwie największą ilość zajęć sportowych, aby rozwijać swoją sprawność, która będzie potrzebna w późniejszych latach podczas kariery zawodowej nauczyciela wuefisty. 

Nauczyciel W-F – wykształcenie

Nauczyciel W-F – jak zostać dobrym wuefistą, który sprawdzi się w swoim zawodzie? Przede wszystkim należy skupić się na uzyskaniu dobrego wykształcenia, które będzie odpowiednią bazą do rozpoczęcia pracy w zawodzie. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 24.08.2017 nauczycielem W-F może być absolwent studiów I, II stopnia lub jednolitych magisterskich, na specjalności zgodnej z nauczanym przedmiotem. Inną opcją jest ukończenie studiów podyplomowych w zakresie wychowania fizycznego. Warto pamiętać jednak o tym, że osoby, które ukończyły jedynie studia licencjackie, mają uprawnienia do nauczania w szkole podstawowej. Osoby z tytułem magistra mogą uczyć we wszystkich szkołach. Należy pamiętać o tym, że do rozpoczęcia pracy w zawodzie jest niezbędne ukończenie studium pedagogicznego.

Nauczyciel wychowania fizycznego to zawód cieszący się popularnością wśród osób ceniących sobie zdrowy tryb życia, a także dla pasjonatów różnorodnych dyscyplin sportowych. Świadomość wpływu aktywności fizycznej na życie i zdrowie nieustannie się zwiększa i coraz więcej osób zaczyna interesować się sportem. Tym bardziej w szkołach potrzeba nauczycieli z pasją, którzy swoim zamiłowaniem do aktywności będą dzielić się z uczniami. Jest to perspektywiczny zawód, który będzie coraz bardziej potrzebny w nadchodzących latach. Zastanawiając się nad wybraniem tej ścieżki kariery, warto zapoznać się z webinarium dla nauczycieli na edumaster.pl. Dzisiaj nauczyciel wychowania fizycznego to nie tylko osoba prowadząca szkolne zajęcia, lecz także trener i promotor zdrowego stylu życia. 

Podobne wpisy