Jakie majtki nosić po porodzie?

Zazwyczaj przyszli rodzice tuż przed powitaniem dziecka na świecie koncentrują się na skompletowaniu idealnej wyprawki dla maleństwa, zapominając przy tym o ważnej sprawie – również mama będzie potrzebowała odpowiedniego wyposażenia tuż po porodzie. To w końcu bardzo trudne godziny dla jej organizmu. Zakup odpowiednich ubrań, w tym przede wszystkim wygodnych i oddychających majtek poporodowych to podstawa, a właściwa bielizna pomoże w szybkim gojeniu ran i zapobiegnie ewentualnym komplikacjom i zakażeniom.

Co jest ważne tuż po porodzie i w czasie połogu?

Przede wszystkim higiena! Każda młoda mama tuż po urodzeniu dziecka musi zadbać nie tylko o maleństwo – ale również o siebie. Poród to ogromny wysiłek dla organizmu. Bezpośrednio po nim następuje wydalenie łożyska, krwawienie, a później pojawiają się odchody poporodowe, czyli wydzielina z pochwy. Ciało się oczyszcza i wraca do równowagi, a rany zaczynają się goić. Wydzielina z czasem zmienia swój wygląd i konsystencję, ale może się pojawiać dość długo, podobnie jak krwawienie – zwykle przez ok. 2 tygodnie, ale czasem nawet do końca połogu (6 tygodni).

Konieczne jest w tym czasie wzmożone dbanie o czystość i higienę, ponieważ czas połogu sprzyja stanom zapalnym w obrębie dróg rodnych i rozwojowi bakterii. Aby tego uniknąć, należy podmywać się po każdej wizycie w toalecie, najlepiej przy użyciu szarego mydła, a do osuszania używać ręczników jednorazowych, aby zapobiec dostaniu się drobnoustrojów w niezagojone jeszcze miejsca. Równie ważne jest wietrzenie krocza. Oznacza to nie tylko spędzanie jak największej ilości czasu bez bielizny, zapewniając dostęp powietrza do rejonów intymnych, ale również używania odpowiednich majtek poporodowych.

Jakie cechy mają idealne majtki poporodowe?

Jakie majtki nosić po porodzie? Przede wszystkim – miękkie. W zależności od przebiegu porodu może się zdarzyć, że młoda mama nie tylko będzie obolała, ale również będzie musiała zadbać np. o szwy na brzuchu lub ranę po cięciu krocza. Dlatego też trzeba zrezygnować ze sztywnych materiałów, koronek i obcisłych gumek. Bielizna musi być delikatna, nie uciskać i zapewniać komfort. Najlepiej, żeby pozbawiona była szwów w kroku.

Druga najważniejsza sprawa to przewiewność. W okresie tuż po porodzie zachowanie odpowiedniej higieny jest kluczowe dla zdrowia kobiety. Wilgoć i ciepło to doskonałe warunki do rozwoju bakterii, zatem należy zadbać o to, aby krocze mogło goić się prawidłowo, a do tego niezbędny jest dostęp powietrza. Dlatego też najlepszym wyborem są siateczkowe majtki bawełniane, wykonane z naturalnej tkaniny (np. fizelina nie jest dobrą opcją), zapewniającej odpowiednią cyrkulację i niepowodujące odparzeń. Niektórzy producenci oferują bieliznę tworzoną z materiałów antybakteryjnych – to również świetny wybór.

Istotny jest też oczywiście krój – majtki poporodowe muszą być przystosowane do umieszczenia w nich stabilnie podpaski lub podkładu poporodowego, zapewniając przy tym pełną wygodę. Zazwyczaj tego typu bielizna ma mocno podwyższony stan (aż do pępka).

Jeśli nie wiesz, gdzie zaopatrzyć się w ten niezbędny element wyprawki tak, aby spełniał wszystkie te warunki, szeroki wybór majtek poporodowych znajdziesz na stronie: https://bobaskowo.sklep.pl/kategoria-produktu/dla-mamy/bielizna/majtki-poporodowe. Wszystkie prezentowane w sklepie modele zaprojektowane zostały w trosce o zdrowie i wygodę mam tuż po porodzie. Znajdziesz tu zarówno trwałe modele wielorazowe, jak i wygodne jednorazowe, które pozwalają zachować higienę bez konieczności ciągłego prania.

Bielizna poporodowa – podstawa wyprawki do szpitala dla mamy

Wygoda i bezpieczeństwo dziecka są równie ważne jak komfort jego mamy. Czas po porodzie wypełniony jest radością i poznawaniem nowego członka rodziny, a także mnóstwem nowych obowiązków. Dlatego ważne, aby zminimalizować wszelkie czynniki sprawiające kobiecie dyskomfort i zagrażające jej zdrowiu, a wówczas będzie mogła dzięki temu w pełni skupić się na maluszku. Dobrze dobrane majtki poporodowe zapewnią doskonałe warunki w powrocie do pełnej sprawności po porodzie.

Podobne wpisy