Ile kosztuje instalacja fotowoltaiki?

Głównie ze względu na rosnące ceny prądu oraz wpływ na naturalne środowisko coraz więcej osób podejmuje decyzję o tym, aby zacząć korzystać z odnawialnych źródeł energii. Największą popularnością cieszy się instalacja fotowoltaiczna, dlatego w tym artykule wyjaśnimy, ile kosztuje jej postawienie oraz jakie przynosi korzyści dla inwestora.

Koszty i zyski instalacji fotowoltaicznej w Poznaniu

Największym kosztem stanowi sam zakup instalacji fotowoltaicznej. Jest to jednorazowy wydatek, ale trzeba liczyć się z tym, że należy zainwestować od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W cenie całego wyposażenia znajdują się: panele fotowoltaiczne, falownik, pomiary przez specjalistów oraz fachowy montaż przez doświadczonych pracowników. W cenę wliczony jest również podatek VAT 8%.
Żeby móc dokładnie określić, jakie będą wydatki, należy dokładnie zastanowić się nad potrzebami energetycznymi budynku oraz możliwościami montażu konkretnej instalacji fotowoltaicznej. Duże znaczenie ma również miejsce, gdzie zostaną zainstalowane panele, ponieważ od tego zależy wybór konkretnej konstrukcji montażowej.
Ostateczne czynniki wpływające na koszt instalacji fotowoltaicznej w Poznaniu to ilość niezbędnych modułów oraz jakość wykorzystanych tworzyw do całego systemu.

Oczywiście trzeba również mieć świadomość tego, że koszt instalacji fotowoltaicznej to nie tylko jej zakup i montaż, ale również wydatki eksploatacyjne. Producenci oferują wieloletnią gwarancję użytkowania, dzięki czemu utrzymanie instalacji jest bardzo tanie. Jednak należy liczyć się, z tym że co kilka miesięcy będzie trzeba umyć panele z ptasich odchodów, kurzu i innych brudów oraz wykonać okresowy przegląd całego systemu.
W ten sposób możemy łatwo wyliczyć, że każdego roku będzie trzeba wydać kilkaset złotych na takie czynności. Wielu użytkowników decyduje się również na to, aby nabyć dodatkowe płatne ubezpieczenie, które pokryje koszty napraw w przypadku poważnych uszkodzeń spowodowanych wichurą, gwałtownym wiatrem czy burzą.

Warto również wspomnieć o tym, iż osoby korzystające z fotowoltaiki mogą automatycznie przesyłać niewykorzystany prąd do sieci energetycznej, dzięki czemu w późniejszym okresie można będzie bez żadnych dodatkowych opłat odebrać nawet 80% przesłanej energii.
Największe zyski, jakie uzyskuje inwestor, to brak wysokich rachunków za korzystanie z prądu. W okresie letnim, kiedy słońce dostarcza bardzo wiele energii, praktycznie w ogóle nie trzeba korzystać z sieci energetycznej.

Co składa się na koszty fotowoltaiki?

Przeciętna instalacja fotowoltaiczna w Poznaniu osiągająca moc 5 kW to wydatek w granicach 30 000 zł. Zawsze taniej jest zamontować fotowoltaikę na dachu, ponieważ wymaga to tylko kilku łączników i haków montażowych, niż na oddzielnej konstrukcji, która oprócz dodatkowych elementów musi spełnić wymagania dotyczące wysokości, stabilności i wielu innych czynników.

Na koszty fotowoltaiki składają się:

  • stworzenie projektu pełnej instalacji – takim zadaniem musi zająć się doświadczony projektant, który uwzględni wszystkie czynniki oraz wymagania,
  • zakup fotoogniw – jest to najdroższy element fotowoltaiki i zależy od wielkości systemu, który chcemy zamontować, producenta dostarczającego panele oraz technologii,
  • kupno systemu montażowego oraz osprzętu elektrycznego – największą część inwestycji pochłonie inwerter, który odpowiedzialny jest za dostosowanie parametrów prądu do instalacji elektrycznej występującej w domu lub biurze firmy,
  • fachowy montaż – trzeba również liczyć się z tym, że instalacja całego systemu będzie dodatkowym wydatkiem.

Gdzie w Poznaniu zamówić instalację fotowoltaiczną?

Fotowoltaika pozwala czerpać darmową energię ze słońca, która umożliwia obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie budynku, ale warto również podkreślić, że jest to w pełni ekologiczne źródło energii. Na takie rozwiązanie decydują się najczęściej właściciele domów jednorodzinnych, lecz wybierają je także przedsiębiorcy oraz zarządcy różnego rodzaju budynków użyteczności publicznej, takich jak urzędy miasta, szkoły czy szpitale.

Spośród firm oferujących usługi montażu opisywanych instalacji, wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i montażu instalacji fotowoltaicznych na terenie Poznania posiada firma MBM Solar. Z pełną ofertą można zapoznać się na stronie internetowej instalacje fotowoltaiczne Poznań.
Jak możemy wnioskować z informacji ze strony oraz z opinii klientów, którzy wyrazili swoje zdanie o usługach zapewnionych przez MBM Solar, pracownicy tej firmy do każdego zlecenia podchodzą indywidualnie, dzięki czemu inwestor ma pewność, że system zostanie odpowiednio dopasowany nie tylko do potrzeb i oczekiwań klienta, ale także predyspozycji i wymagań budynków. Oferta skierowana jest zarówno do osób posiadających dom jednorodzinny, jak i przedsiębiorstwo, lokal użytkowy czy budynek użyteczności publicznej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *