Termoformowanie – co to takiego i kiedy warto z niego skorzystać?

Termoformowanie to proces bardzo trudny, ale też długotrwały. Jest jednak niezbędny do zastosowania w wielu przedsiębiorstwach, gdzie pracownicy zajmują się produkcją przedmiotów z tworzyw sztucznych. Ten proces trzeba bardzo uważnie przeprowadzać, aby odbywał się on w sposób bezpieczny dla ludzi, ale też całego środowiska.

Termoformowanie – co to jest i do czego służy?

Termoformowanie to proces, który polega na ogrzewaniu materiału, którym jest folia albo płyta wykonana z tworzywa sztucznego. Dzięki zastosowaniu wysokiej temperatury tworzywo staje się o wiele bardziej plastyczne i można w takim momencie formować z niego zaplanowany kształt pod dany przedmiot lub urządzenie. W momencie wykonywania termoformowania materiał cechuje się sporą elastycznością, dlatego bardzo łatwo zmienić jego kształt. W przypadku tego procesu nie trzeba się martwić, że tworzywo sztuczne ulegnie uszkodzeniu lub przerwaniu. Dlatego, że jest on wykonywany w warunkach podciśnienia lub ciśnienia, nie dochodzi do degradowania materiału, a jedynie termicznej obróbki.

Proces ten jest wykorzystywany w wielu zakładach produkcji, gdzie są tworzone rzeczy z tworzywa sztucznego. To w tej chwili jeden z najważniejszych sposobów obróbki wykorzystywanych w przemyśle. W przypadku termoformowania wyróżnia się jego dwa rodzaje: próżniowe i ciśnieniowe. W tej chwili wiele firm łączy oba te procesy, wykorzystując je w sposób mieszany. Pozwala to na zastosowanie metod z termoformowania próżnego, ale też zasad z ciśnieniowego. W przemyśle te sposoby zastępują wtryskiwanie, bo w przypadku termoformowania łatwiej nadać dowolną formę tworzywu sztucznemu.

Na czym polega termoformowanie próżniowe?

Dzięki zastosowaniu termoformowania próżniowego istnieje możliwość nadania odpowiedniego, precyzyjnego kształtu materiałowi stałemu. Przy użyciu tej metody można też obrabiać tworzywa o większych rozmiarach, ale też modelować przedmioty o cienkich ściankach. Dużym atutem tego rodzaju procesu jest to, że sprawdza się w przypadku formowania wielu różnorodnych materiałów bez szkody dla ich pożądanych cech.

Bardzo ważny przy stosowaniu tych metod jest fakt, że dają one możliwość wielokrotnego wykorzystywania formy, dzięki czemu można, na przykład tworzyć spersonalizowane opakowania pod dany produkt. Stosując termoformowanie próżniowe, trzeba rozgrzać daną formę w takiej temperaturze, aby uzyskała bardzo dużą elastyczność i łatwo było zmienić jej kształt na odpowiedni według przestawionego projektu wyglądu danej rzeczy. W przypadku, kiedy materiał uzyska odpowiednie cechy, jest dociskany do formy za pomocą różnicy ciśnień – wtedy otrzymuje zamierzony wygląd. W tej chwili pojawiają się technologie, które potrafią odpowiednio uformować rozgrzaną folię za pomocą sprężonego powietrza. Jednak stosując te metody, trzeba być niezwykle ostrożnym, aby nie pękły ścianki tworzywa sztucznego, bo są one bardzo cienkie.

Przy stosowaniu tej metody niestety otrzymuje się bardzo dużo odpadów, czyli tzw. ścinek powstających z odciętych części, które najpierw trzeba przetworzyć, aby dalej ich używać do produkcji. Kiedy projekt produktu wymaga wycięcia jakichś otworów lub gwintów, to należy to wykonać po zakończeniu procesu termoformowania próżniowego.

Najważniejsze przy tej metodzie jest dobranie odpowiedniego materiału do obróbki, aby otrzymana forma była jak najbardziej satysfakcjonująca. Osoba się tym zajmująca powinna znać właściwości wybranego tworzywa, ale też jak prawidłowo prowadzić obróbkę. Trzeba też zadbać, aby materiał zachowywał wytworzony kształt po ostygnięciu, ale też cechował się wytrzymałością, żeby nie doszło do degradacji w trakcie obróbki. Tworzywo musi mieć duży zakres temperatur, w których można przeprowadzić termoformowanie. Jego grubość oraz elastyczność powinna pozwolić na odpowiednią głębokość obróbki. Materiałami, które stosuje się przy termoformowaniu próżniowym, są: polimetakrylan metalu, polipropylen, twarde PCV, celuloidy i octany celulozy. Więcej informacji na stronie http://www.pordzik.pl/termoformowanie-poznan

Podobne wpisy