dach

Jak umyć dach?

Blachodachówka należy do najpopularniejszych pokryć dachowych. Każdy chce, by posłużyła nam przez lata i zawsze doskonale spełniała swoją funkcję, dlatego powinna być odpowiednio konserwowana i okresowo czyszczona. Fachowcy są zgodni z tą kwestią i wskazują, że dach jest cały czas narażony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zaznaczają, że powinno się regularnie przeprowadzać czyszczenie. W tym artykule doradzimy więc, jak wyczyścić dach prawidłowo i o czym warto pamiętać. 

Dach — jak umyć?

Pokrycie dachu wykonane z blachodachówki na szczęście nie wiąże się ze skomplikowanymi pracami konserwatorskimi. Najważniejszą kwestią jest prawidłowy montaż i użycie dobrego jakościowo materiału. Ogromny wpływ na trwałość powłoki mają również warunki, w jakich blachodachówka była układana. Nie obejdzie się bez cyklicznego sprawdzania stanu dachu i poza naprawą drobnych usterek — czyszczenia i mycia połaci.

Patrząc na dach, możemy zauważyć, że spada na niego duża ilość szkodliwych w dłuższej perspektywie substancji: opady deszczu, promienie UV i śnieg mogą negatywnie wpływać na kondycję pokrycia. Narażone jest ono też na działanie środków chemicznych, dymu i popiołu. Gdy połać nie jest czyszczona długo i mieści się w sąsiedztwie wielu drzew — istnieje ryzyko powstawania porostów, mchów i glonów. Właśnie z tego powodu zaleca się sprawdzać regularnie stronę północno-wschodnią, która najbardziej narażona jest na rozwój mikroorganizmów.

Czyszczenie dachu Poznań — porada eksperta

Blachodachówka posiada powłoki chroniące ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, takimi jak korozja i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto minimalizują one osiadanie wszelkich zanieczyszczeń. W ogromnej mierze zanieczyszczenia da się zmyć z dachów już za sprawą opadów. Mimo to — według zaleceń producentów, niezbędne jest też regularne czyszczenie połaci — wystarczy to zrobić w czasie rutynowego przeglądu przed sezonem zimowym.

Czym umyć dach?

W sytuacji, jeśli zabrudzenia utrzymują się na pokryciu, powinno się je umyć przy pomocy odpowiednich środków czyszczących. Zazwyczaj wystarczy zmycie zanieczyszczeń wodą pod ciśnieniem, a jeśli występują trudne do usunięcia zabrudzenia, możemy użyć miękkiej szczotki. Nie zaleca się natomiast intensywnego szorowania twardą szczotką. Możemy też użyć detergentu przeznaczonego do mycia powierzchni powlekanych. 

Jak umyć dach?

Większość osób decyduje się na mycie dachu raz w roku — jesienią, przy użyciu szamponu samochodowego z woskiem. Warto pamiętać, by nie stosować agresywnych detergentów, ponieważ może skutkować to uszkodzeniem powłoki i koloru połaci. Takie zniszczenia często unieważniają gwarancję producencką.

Zalecamy rozprowadzać wodę rozprowadzać od kalenic w dół i na boki. Dzięki temu nie będzie ona zaciekać pod pokrycie i wystąpi ryzyko zawilgocenia ocieplenia. Z kolei jeśli jesteśmy właścicielami wyższych domów z poddaszem, nie warto ryzykować. Wykonywanie takich czynności samodzielnie jest niebezpieczne, dlatego najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy. 

Podobne wpisy