Czym jest psychoterapia psychodynamiczna i jakie płyną z niej korzyści?
O psychoterapii i o korzyściach z niej płynących mówi się ostatnimi czasy coraz więcej. Z tej formy pomocy korzystają już nie tylko osoby zmagające się z różnego rodzaju trudnościami, ale i takie, którym zależy na lepszym poznaniu siebie. Jednym z najpopularniejszych nurtów psychoterapeutycznych jest psychodynamiczny. Dobrze byłoby zatem dowiedzieć się, na czym dokładnie polega i ile trwa psychoterapia psychodynamiczna. Wówczas będziesz mógł rzetelnie ocenić, czy ta forma pomocy jest dobra dla Ciebie, czy też nie.
Psychoterapia psychodynamiczna – najważniejsze fakty
Jeśli interesuje Cię psychoterapia psychodynamiczna, co to za nurt i czym się on charakteryzuje? To, że będziesz chciał poznać odpowiedź na to pytanie, jest bardziej niż pewne. Warto od razu zaznaczyć, że psychoterapia psychodynamiczna ma swoje korzenie w psychoanalizie. Nie należy jednak mylić ze sobą tych pojęć. Nurt, o którym mowa, zakłada, że cierpienie człowieka w dużej mierze wynika z nieuświadomionych przeżyć z przeszłości. Podczas sesji psychoterapeutycznych można więc spodziewać się częstego powracania do czasów dzieciństwa i wczesnej młodości. Żadna sesja nie ma ściśle określonego planu. Na każdej z nich pacjent wnosi interesujący go temat. Będziesz oczywiście mógł nawiązywać do kwestii poruszonych w trakcie poprzednich sesji. Nie spodziewaj się tego, że terapeuta będzie Ci udzielał gotowych porad. To Ty sam masz o sobie decydować. Terapeuta ma zaś towarzyszyć Ci w procesie lepszego poznawania siebie. Jego sugestie mogą być oczywiście pomocne, ale zawsze będą jedynie wskazówką.
Komu ma szansę pomóc psychoterapia w nurcie psychodynamicznym?
Warto zdawać sobie sprawę nie tylko z tego, jak działa psychoterapia psychodynamiczna, ale również z tego, komu ma szansę pomóc. Przede wszystkim, po tę formę pomocy powinny sięgnąć osoby nastawione na długą pracę nad sobą. Ten rodzaj terapii z założenia jest bowiem długoterminowy. Spodziewaj się więc tego, że proces psychoterapeutyczny będzie trwał od kilku miesięcy do nawet kilku czy kilkunastu lat. Wszystko zależy od rodzaju trudności, z jakimi się zmagasz, a także od Twojej gotowości do zmiany. Psychoterapia psychodynamiczna zalecana jest między innymi osobom zmagającym się z depresją oraz zaburzeniami lękowymi. Może okazać się niezmiernie pomocna także w przypadku zaburzeń osobowości. Mowa tu między innymi o zaburzeniu osobowości typu borderline, które jest coraz częściej diagnozowane, zwłaszcza u osób młodych. Ten nurt może okazać się odpowiedni także dla osób, które doświadczyły w przeszłości różnego rodzaju traum. Możesz także postawić na psychoterapię psychodynamiczną, jeśli chcesz lepiej poznać samego siebie i rozwinąć swój ukryty potencjał.
Co może zyskać dzięki psychoterapii psychodynamicznej?
Psychoterapia psychodynamiczna – co leczy i jakie korzyści można z niej odnieść? To pytanie może zadawać sobie wiele osób, które rozpoczynają przygodę. Jak już zaznaczono wyżej, jest ona zalecana w przypadku wielu różnych zaburzeń. Można więc spodziewać się, że pomoże w leczeniu depresji, stanów lękowych czy zaburzeń osobowości. Na tym jednak nie koniec. Dzięki psychoterapii prowadzonej w nurcie psychodynamicznym można zdobyć większą wiedzę na temat swoich emocji. Jeżeli więc ich przyczyna często jest dla Ciebie zagadką, rozważ udanie po pomoc do doświadczonego terapeuty. Można na pewno stwierdzić, że psychoterapia psychodynamiczna uczy stawiania zdrowych granic.
Dzięki regularnemu uczęszczaniu na sesje, będziesz mieć także większy wgląd w siebie. Zrozumiesz więc motywy swojego postępowania z przeszłości, a także dowiesz się, dlaczego masz trudności z budowaniem relacji. To, jak duża zmiana w Tobie zajdzie, zależy w dużej mierze od Twojego zaangażowania oraz od czasu trwania terapii. Niesamowicie ważne jest również to, aby osoba prowadząca Twoją terapię była odpowiednio wykwalifikowana. Powinna więc posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku psychologia bądź pokrewnym oraz certyfikat ukończenia czteroletniej szkoły psychoterapeutycznej. Możesz także uczęszczać na psychoterapię do specjalisty w procesie certyfikacji i nie ma w tym absolutnie nic złego. Uważaj natomiast na osoby, które tytułują się psychoterapeutami, mimo że nie posiadają odpowiednich kwalifikacji.