Jak wybrać odpowiedni dywanik do samochodu?

Przed problemem wyboru odpowiednich dywaników do samochodu, staje większość posiadaczy pojazdów. Dywaniki w samochodach pełnią nie tylko funkcję podobną do wycieraczek przed drzwiami mieszkań, ale także mogą być ozdobą wnętrza pojazdu. Na rynku wybór jest duży, każdy użytkownik znajdzie najbardziej odpowiedni dla siebie.

 

Elementy, na jakie warto zwrócić uwagę przy wyborze dywaników samochodowych

 

Zastanawiając się nad problemem, jaki dywanik do samochodu wybrać, warto zwrócić uwagę na parę aspektów, które mogą mieć znaczenie przy podejmowaniu decyzji i są istotne w trakcie użytkowania.

 

Dopasowanie

Dywaniki samochodowe powinny być przede wszystkim dobrze dopasowane. Jest to bardzo ważne, gdy chodzi o miejsce kierowcy. Źle dobrany dywanik może być problematyczny w najmniej oczekiwanym momencie w trakcie prowadzenia pojazdu. Może przyczynić się do zablokowania któregoś z pedałów np. gazu. Gdy dywanik się podwinie, przesunie i uniemożliwi w trakcie jazdy odpowiednią obsługę pedałów, stwarza tym samym bardzo niebezpieczną sytuację. 

 

Łatwość utrzymania w czystości

Dywanik samochodowy, aby spełniał swoją funkcję, powinien być sam łatwym do utrzymania w czystości. W zależności od wybranego modelu np. w gumowych wycieraczkach, wystarczającym zabiegiem pielęgnacyjnym może okazać się użycie samej wody. Inne natomiast np. welurowe, będą potrzebowały poświęcenia więcej im czasu, potraktowania odkurzaczem, wytrzepania a czasami prania lub czyszczenia parą.

 

Łatwość i stabilność mocowania

Kolejnym ważnym elementem utrudniającym odpowiedź jaki dywanik do samochodu, są systemy mocujące w dywanikach. Problem polega na tym, żeby te zastosowane w samochodzie pasowały do tych, które zostały użyte w dywanikach. Elementy mocujące odpowiadają za pozostanie dywaników przytwierdzonych stabilnie do podłogi i pozostawanie na swoim miejscu w trakcie użytkowania. Ma to znaczenie przede wszystkim pod nogami kierowcy. Chodniczki pasażerów nie muszą już tak perfekcyjnie przylegać. Dobrze jednak gdy też się nie przesuwają i pozostają na swoim miejscu.

Bezpieczeństwo materiału użytego do produkcji

Od jakości użytego materiału, z jakiego wykonane są dywaniki, zależy dobre samopoczucie kierowcy i pasażerów. Wskazane jest, żeby nie wydzielały one nieprzyjemnych zapachów, które mogą przyczyniać się do bólu głowy, mdłości a w konsekwencji uniemożliwią użytkowanie. Dłuższe przebywanie w zamkniętej małej przestrzeni wnętrza samochodu z dywanikami wydzielającymi dziwne zapachy i wdychanie tych oparów, może być przyczyną późniejszych poważniejszych problemów zdrowotnych.

Sposób wykończenia

Jest to cecha, na którą warto zwrócić przede wszystkim, wybierając dywaniki welurowe. Sposób, w jaki są obszyte, wpływa na estetykę wnętrza. Obszyte maszynowo, gęstym ściegiem, mocną nicią będą trwalsze w użytkowaniu aniżeli te, których nić jest rzadka i cienka.

 

Jakie dywaniki do samochodu welurowe czy gumowe?

 

Różnica w użytych materiałach dla wielu posiadaczy auta ma znacznie związane z porą roku. Pogląd ten znajduje wyjaśnienie w łatwości utrzymania czystości każdego z rodzaju dywaników.

 

Gumowe

Ze względu na częste błoto, opady śniegu, deszczu, wszechobecną wilgoć w okresie jesieni i zimy są chętniej wybierane. Nie przemakają, czyli lepiej zabezpieczają oryginalną tapicerkę przed wilgocią i ich czyszczenie nie jest trudne.

 

Welurowe

Wnętrze auta z welurowymi chodniczkami sprawia wrażenie eleganckiego i przytulnego, co doceniają niektórzy kierowcy. Bardzo chętnie stosowane w ciepłych okresach roku. Niektóre z modeli wyposażone są w nieprzemakalną podkładkę i nadają się do stosowania także zimą. Bardzo często wykończone estetycznym obszyciem, dzięki czemu brzegi się nie strzępią.

 

Gdzie kupić dywaniki samochodowe?

Na rynku nie brak miejsc oferujących punkty z artykułami motoryzacyjnymi. Posiadacze samochodów mogą czuć się dobrze zaopiekowani pod tym względem. Producenci akcesoriów mają bogatą ofertę z segmentu uniwersalnych i dedykowanych dywaników samochodowych. Akcesoria te można bez problemu znaleźć w małych sklepach z artykułami do samochodów, w salonach danej marki, w marketach, na stacjach benzynowych.

 

Dedykowane czy uniwersalne?

Jest w czym wybierać i nie jest to prosta decyzja. Wybierając te dedykowane dla określonej marki i modelu samochodu, można mieć pewność, że będą pasowały idealnie, ale ich cena może być wyższa, oraz będą dostępne w mniejszej ilości punktach. Uniwersalne natomiast mogą posiadać niższą ceną i dostępność w większej ilości. Czy zatem lepiej wybrać uniwersalne, czy dedykowane dywaniki samochodowe? Odpowiedź nie jest prosta. Najważniejsze, żeby te, które zostaną wybrane, spełniały oczekiwania użytkownika.

Podobne wpisy