narzędzia

Kątomierz – jaki wybrać? Czym kierować się podczas zakupu?

Kątomierz to proste narzędzie umożliwiające wykonywanie bardzo dokładnych pomiarów kątów. Najczęściej stosowane jest w pracach budowlanych, stolarskich czy ślusarskich. Na rynku dostępne są różne modele tego narzędzia. Oznacza to, że często wybór konkretnego nie jest łatwy. Warto zatem wiedzieć, jakie można wyróżnić rodzaje kątomierzy, czym się charakteryzują i na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu.

Kątomierz budowlany

Odpowiedź na pytanie, jaki kątomierz wybrać, zacząć trzeba od omówienia modelu budowlanego. Narzędzie to służy do wyznaczania i pomiaru kątów. Powszechnie kątownik budowlany wykorzystywany jest przy pracach ciesielskich, przy montażu ścian nośnych i działowych, a także przy budowie poddaszy i więźby dachowej. Składa się z dwóch prostokątnych profili. Zwykle są one aluminiowe i ukształtowane podobnie jak poziomica. Zdarza się, że profile są dodatkowo pogrubione i połączone przegubem. Na nich też znajduje się nadrukowana podziałka kątowa. Kątomierz budowlany może być używana na dwa sposoby. Wszystko zależy od tego, jaki kąt chce się zmierzyć. W pierwszym przypadku ramiona można blokować co 15 stopni. W drugim – po przełożeniu przekładki na drugą stronę ramiona można ustawić bezstopniowo. Pierwszy sposób pozwala na bardzo szybkie i łatwe wyznaczenie konkretnego kąta. Ta metoda najczęściej stosowana jest w pracach budowlanych. Drugi sposób pozwala na wyznaczenie dowolnego kąta.

Kątomierz cyfrowy

Inny rodzajem kątomierza jest model cyfrowy. Wyposażony został on w dwa ramiona. Profil dolny wykonany jest ze wzmocnionego aluminium, które ukształtowano w solidny korpus. We wnętrzu dolnego profilu umieszczony został bardzo czuły moduł pomiarowy, który dodatkowo wyposażono w wyświetlacz LCD. Na nim oczywiście wyświetlany jest wynik pomiaru danego kąta. Co ważne, na rynku dostępne są także kątomierze cyfrowe ze standardowym libelle z oczkiem, poziome oraz pionowe. Aby włączyć takie narzędzie, wystarczy wcisnąć znajdujący się na nim przycisk. To dobry kątomierz sprawdzający się przy wielu różnorodnych pracach.

Kątomierz elektroniczny

Kątomierze elektroniczne to profesjonalne narzędzia. Przede wszystkim są dużo dokładniejsze od tych wcześniej omówionych. To, co w szczególności charakteryzuje kątomierz elektroniczny, to fakt, że jest on wyposażony w czujnik pojemnościowy. Najczęściej takim czujnikiem jest kondensator, którego pojemność zmienia się wraz z tym, jak przesuwa się dany element. Ogromną zaletą kątomierzy elektronicznych jest ich wysoka precyzja. Umożliwiają one wykonywanie pomiarów z dokładnością do nawet 0,1 stopnia. Warto tu jeszcze wspomnieć, że elektroniczne modele kątomierzy wyposażone są dodatkowo w funkcję mierzenia kątów dopełniających. Dlatego to właśnie w pracach ciesielskich kątomierze elektroniczne najczęściej znajdują swoje zastosowanie. W działaniach tych bowiem kontrolowanie kątów dopełniających jest niezwykle potrzebne. Poza tym modele elektroniczne posiadają także funkcję mierzenia podwójnego uciosu. Funkcja ta wykorzystywana bywa choćby przy montażu dekoracyjnych listew sufitowych czy podłogowych.

Wybór kątomierza

Jaki jest najlepszy kątomierz? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno największe możliwości daje kątomierz elektroniczny, jednak wszystko tak naprawdę zależy od tego, do jakich prac narzędzie ma być wykorzystywane. Jeśli będzie służyło przede wszystkim do prostych prac domowych, to w zupełności wystarczy kątownik cyfrowy. Jeśli jednak planuje się realizację dużo bardziej skomplikowanych zadań budowlanych, wówczas warto postawić na kątomierz budowlany lub elektroniczny. Dobry kątomierz pozwoli na wykonanie wielu potrzebnych pomiarów. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zakup narzędzia naprawdę wysokiej jakości. Na kątomierzu nie powinno się oszczędzać. Lepiej zakupić dobry sprzęt i mieć pewność, że posłuży przez długie lata i przez cały ten okres wskazywać będzie precyzyjne wyniki pomiarów. Ważne jednak, aby wybrany model spełniał indywidualne potrzeby.

Podobne wpisy