okna

Jak wybrać okna do domu?

Podczas budowy domu trzeba zwrócić uwagę na takie kwestie, jak dobór odpowiednich drzwi wejściowych czy poprawne założenie instalacji elektrycznej. Bardzo ważne jest także to, aby dom zaopatrzyć w okna, które zapewnią przede wszystkim dobrą izolację termiczną. Rynek stolarki okiennej z roku na rok stale się rozwija. Z jednej strony daje to klientom łatwy dostęp do nowoczesnych technologii, z drugiej jednak wybór jest tak duży, że trudno jest zdecydować się na konkretny model. Przy zakupie okien do domu należy więc zwrócić uwagę na konkretne aspekty, dzięki czemu, chociaż w niewielkim stopniu będzie można zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Dobre okno — czyli jakie?

Jedną z najważniejszych funkcji, jakie powinno spełniać okno, jest ochrona przed uciekaniem ciepłego powietrza z budynku. Od szczelności całej konstrukcji uzależnione jest to, jakie będzie zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Dzięki temu domownicy mogą cieszyć się komfortem cieplnym, zarówno zimą, jak i latem. Jednocześnie dobór szczelnego okna pozwoli zmniejszyć koszt rachunków za ogrzewanie. Jeżeli inwestor stawia na dom niskoemisyjny, najlepszym wyborem będą modele o niskim współczynniku przenikalności cieplnej, wynoszący mniej niż 0,8 W/m2K.

Przy wyborze odpowiedniego okna należy również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest ono wykonane. Najczęściej w sklepach budowalnych spotkać można okna wykonane z PCV. Nie jest to jednak jedyne dostępne rozwiązanie. Dobrym pomysłem są okna drewniane (Warszawa). Modele te odznaczają się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz solidnością, która zapewnia ich prawidłowe funkcjonowanie przez długie lata.

Okna do domu — na co zwrócić uwagę

Dla wielu osób przy wyborze okien liczy się także dźwiękoszczelność. Zapora dla hałasu jest szczególnie ważna w ruchliwych miejscach. Jeżeli ktoś więc mieszka przy ulicy, placu zabaw dla dzieci czy ruchliwym deptaku, powinien zwracać uwagę na parametr izolacyjności akustycznej, czyli Rw. Najbardziej dźwiękoszczelne modele odznaczają się izolacyjnością na poziomie 40 dB.

Należy pamiętać, że okno stanowi także ozdobę budynku. Odpowiednio dobrany model może dobrze współgrać z całością wystroju. Szczególnie zalecane są okna drewniane (Warszawa). Dzięki naturalnemu kolorowi drewna, świetne komponują się zarówno w domach klasycznych, jak i tych bardziej nowoczesnych. Innym pomysłem jest wybór okna z nakładką aluminiową. To, co je charakteryzuje, jest duży wybór kolorów z palety RAL. Są one także dostępne w różnych teksturach, przypominających drewno czy stal szlachetną.

Producenci okien bardzo często decydują się także na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań. Znacznie zwiększają one funkcjonalność tych modeli. Jednym z takich rozwiązań jest wymiana powietrza bez otwierania okna. Ponadto w niektórych oknach zastosowano również specjalne rekuperatory. Zapewniają one skuteczną wymianę powietrza bez utraty ciepła. Duży wybór nowoczesnych rozwiązań sprawia, że okna można dostosować zgodnie z własnymi preferencjami.

Podobne wpisy